Zdravím ve spolek příznivce mobilních telefonů bez jablíček. Dnes si shrneme poslední startrekové oficiální perličky bez pozlátka a tím nám bude umožněno začít se věnovat zajímavějším aplikacím, o kterých jste možná ani netušili, že je na své mobily seženete. Protože ale musíme historii učinit za dost, zahajme své povídání po vodách her startrečích andoridích u titulu, který si už opravdu nezahrajete, zase.
Star Trek: Wrath of Gems (Drahokamův hněv)
Jak sám název napovídá je ústředním tématem této hry skládání gemů. Tedy princip, jež rozhodně nepatří mezi ty nejmladší, a už vůbec ne mezi ty originální. Na herní ploše hledáte kombinace pro spojení minimálně tří krystalů, (gemů) ve vertikální či horizontální poloze, abyste se mohli posunout dále v příběhu. Samotná dějová linka je jednoduchá. Začínáme „logicky“ v éře Nové generace. Za pomoci komiksových obrázků postupně odkrýváme příběhovou linii. Abychom si mohli přečíst další stránky komiksového příběhu, jehož ilustrace jsou založeny na převodu fotografií ze seriálu do kreslené podoby, musíte vždy splnit jeden, nebo více ze tří různých druhů úkolů. Buď na vás zaútočila nepřátelská loď a vy se střídáte s jejím velitelem o sbírání těch správných kombinací gemů pro fázery, fotonová torpéda a revitalizaci štítů, nebo se váš výsadek střetne s jedním až třemi nepřáteli, s nimiž bojuje, potažmo argumentuje, opět za pomoci gemů. Kombinování gemů ke spouštění speciálních vlastností členů posádky a lodi je samozřejmostí. Jak postupujete příběhem vaše omezené možnosti se lehce navyšují. Jakmile dosáhnete poloviny příběhu TNG, spustí se vám zároveň příběhová linie TOS, to aby bylo chronologii učiněno z dost. Pro nové lodě, posádku a jejich schopnosti potřebuje mít dostatek volných slotů. Ty vám dojdou rychleji, než zmáčknete tlačítko engage. Budete si je tedy muset koupit. Mám za to, že hru nešlo bez placení nikdy dohrát.
Samozřejmě jsme měli krom příběhové linie i další možnosti, například souboje o hodnotné členy posádky, balíčky lodí a další, které vždy přinášely něco nového. V neposlední řadě jste si mohli vyzkoušet boj s jinými hráči. Nemyslím, že je potřeba se mnoho rozepisovat o dílčích mechanismech hry, která již byla z Google Play stažena a nelze ji tedy spustit, a jejíž nápaditost hraní se v ničem neliší od dalších jiných her spočívajících na tolik oblíbených „gems“. Pozitivem jinak ne zcela originální hry, by tak mohl být příběh jednotlivých komiksových linií, jež zajímavě proplétal osudy posádek obou Enterprise při setkání s novým druhem a jeho zvláštní skrytou politikou. Vlastně to není ani tak úplně originální, co se Star Treku týče... Nevadí.
Star Trek: Timelines (Časové osy)
Když se vrátíme zpět časem, bylo první video této hry naprosto strhující. Skvělá grafika a nádherně zpracovaný boj. Jeden se až těšil, jak se vrátí do doby Starfleet Command a konečně si na svém tabletu, nebo mobilu, užije nějakou tu vesmírnou akci. Proletí se se svou lodí, zaonačí pár manévrů a natrhne nepříteli pr**l. Chyba lávky. Ačkoli je grafické zpracování hry opravdu velmi povedené, tedy při letu lodí a boji, tak většinu času ve hře strávíte v prostředí ne nepodobném Wrath of Gems, a s prakticky stejně převedenými obrázky postav z fotografií do jakési kreslené podoby. O co ve Star Trek Timelines vlastně jde a proč Timelines? Inu to je proto, že ve hře se nachází přes čtyři sta karet hlavních postav, jejich variant a možností. A tyto postavy pocházejí napříč časem ze všech startrekových inkarnací. Abychom ucelili tuto časovou nepřesnost, nemůže za to nikdo jiný než Q. Což už je dnes také takové trekovské klišé. Pokud vymyslíte něco, co nemůžete vysvětlit, hoďte to na Q, a ono to hned dává smysl.
Cílem hry není vyhrát, nebo odehrát nějaký příběh, ale jednoduše sbírat virtuální kartičky členů posádek. Na jejich vylepšování a vybavení pak stojí veškeré vaše úspěchy ve hře. Navzájem se napadáte s jinými hráči, nebo s nimi tvoříte aliance. Následně s jejich loděmi vytvoříte větší celky flotil, jimž většinou velí jeden z vás. Na samotné ovládání lodi nebo flotily v bitvě však také zapomeňte. Výsledek můžete ovlivnit vesměs jen aktivací schopností vašich členů posádky, nebo jejich speciálním vybavením.
Kartičky postav jsou seřazeny podle jejich vzácnosti, tedy počtu ve kterém se ve hře nacházejí, a omylem vyhozený důstojník z vaší sbírky pro vás může být nedostupný velice dlouhou dobu, a nebo i napořád. V dobách své slávy se objevovali ve hře důstojníci s periodou dva týdně, což kladlo velké nároky na kapacitu místa ve hře pro jejich zařazení do balíčku. Bez nákupu volných slotů jste se tak prakticky neobešli. Tu velkou podobnost s „Drahokamovým hněvem“ tedy netřeba zdůrazňovat.
Ať už chcete nebo nechcete, nemá hra žádný specifický příběh nebo vývoj. Můžete ji hrát neustále, nebo vůbec. Její konec je takzvaně otevřený. V hantýrce moderních her to však neznamená několik různých konců, jak tomu bylo dříve, ale jen pouhý fakt, že hru prostě nikdy nedohrajete. Jejím koncem bude až její stažení z prodeje a ukončení vývoje jejích dalších rozšíření. Samotné kombinace karet jsou lehce překombinované. Nebojte se však, tak složité jako se orientovat v tom, co s čím správně skloubit, jako je tomu u Star Trek Online, to však nebude.
Plusem hry nakonec zůstává jen její grafické zpracování, které ovšem znemožňuje spuštění na některých starších verzích Androidu. Uživatelé chytrých strojů, kteří nechtějí aktualizovat svůj mobilní park, však nemusejí zoufat a mohou si hru zahrát i na jiných platformách, jako je například Windows. Tedy přesněji Windows 10.
Necháte-li se unést působivou reklamou na hru, budete po jejím spuštění a hraní pravděpodobně zklamáni. Za drobné vyzkoušení však rozhodně stojí a kdo ví, třeba se při ní vrátí někteří z té starší generace do doby sbírání karet od společnosti Decipher, hraní Pogů na ulici před školou, nebo pouhé vášni ve sbírání karet hokejistů. I to může být celkem opojný pocit nad nímž se jako přízračný Damoklův meč vznáší jen vědomí, že karty jsou elektronické, nikdy je žádnému sběrateli neprodáte, a až vyprší této hře její licence, o všechny nahamouněné kartičky v mžiku okna přijdete.
Star Trek: Fleet Command (Velení flotily)
Poslední hrou o níž budeme dnes hovořit je Fleet Command. Jedná se nejen o poslední vydanou Star Trek hru pro Androidy, ale také o jedinou hru, která je zaměřená především na éru J.J. Treků. Společně s Trexels hraje tato hra mezi oficiálně vydanými hrami prim. Byť mezi herní klenoty bychom ji ještě zařadit nemohli. Samotnou podstatou je jakési spojení klasických starších her jako jsou Star Trek: Armada, Star Trek: New Worlds a Star Trek: Starfleet command. Samozřejmě, že analogií mimo svět Star Treku bychom našli mnohem více. Na začátku hry vás tutorial uvede do základní herní mechaniky, v níž si budujete svou Hvězdnou základnu. Jak jde čas budujete její nová oddělení, vylepšujete jejich možnosti a modernizujete jejich technologie. Samozřejmě bychom se neobešli bez zkušených důstojníků, které postupně nabíráte a zároveň vylepšujte jejich schopnosti. Nejinak je tomu i s hvězdnými loděmi a postupně s budováním celých flotil.
Většina jakéhokoli vylepšení je závislá na získávání bodů zkušeností v boji proti NPC soupeřům. Ty později v jakémsi vývojovém stromu proměňujete za technologie, nové lodě, či jejich vybavení, obdobně, jako je tomu například ve World of Tanks. Na rozdíl od ostatních Trek her, vám Fleet Command umožňuje založit společné flotily s ostatními hráči. Díky tomu se pak můžete vzájemně podělit o zdroje a některá vybavení zhruba podobně jako u her typu Travian. Své zkušenosti nutně nemusíte sbírat jen bojem. Ostatně vesmír je rozlehlý, občas je třeba provést nějaký ten průzkum nových planet a nejen Klingoni jsou v chladných vákuech nepřátelští.
Pokud bychom měli shrnout Fleet Command nějakým verdiktem, nejedná se zrovna o originální hru a alternativ, jistě i lepších, naleznete ve svých appstorech mnoho. Jedná se však o jednu ze dvou her (tou druhou myslím Trexels), které jsou svým zasazením do světa Star Treku nejvíce propracované, dobře hratelné a nejedná se jen o nástavbu nějakých tuctových her do „Star Trek grafiky“ za účelem získání peněz z kapes fanoušků. Je to také jediná hra pro Android, která je zasazená do kelvinovské časové osy, čili by rozhodně mohlo oslovit ty fanoušky, kterým je nový reboot milejší než klasika.
To by k těm oficiálně vydaným hrám z neokysličených vod Star Treků pro zařízení s Androidy bylo tak nějak vše. Určitě to není mnoho, nicméně mějme na paměti, že Android, coby operační systém, je z hlediska jeho věku jen malým batoletem, které se jistě bude ještě vyvíjet a rozrůstat a společně s ním také budou vznikat další nové hry nesmrtelných fenoménů. A tím samozřejmě naše povídání o Star Treku na mobilních zařízeních zdaleka nekončí. Příště si povíme o několika zajímavých aplikacích, které by neměly chybět v mobilech žádného pravověrného fanouška. A příznivci her zatím nemusejí zoufat, ani s těmi jsme se ještě zdaleka nerozloučili. Naopak. Ty zajímavější máme ještě před sebou, byť byste je ve svých appstorech hledali zbytečně.
Zapojte se do diskuse