Hry, nostalgie, retro, Star Trek!!! Hry… To nejlepší co si na Androidu můžete zahrát, pokud jste fanoušky, nebylo paradoxně vytvořeno pro Android.
Jak jste jistě poznali z předchozího článku o LCARS do mobilů, přiblížili jsme se k závěru celé série článků o ST na Androidu. Poslední kapitolou celého seriálu budou hry. Mnoho z nás zasáhl Star Trek v devadesátých letech na ČT 1. Holá hlava kapitána Picarda nás doslova ozářila odlesky světel. Byla to doba, kdy hry byly jen těžko dostupné, a to už vůbec nemluvím o těch ze světa Star Treku. A v žádném případě nemluvím o těch konzolových, které si u nás opravdu zahrál jen málokdo. Jakmile se naše republika přehoupla mezi ostatní vyspělé země, a mohla se pyšnit na trhu i s herními konzolami v nějaké přiměřené cenové relaci (Ano, ano já vím, mnozí z nás měli joystick a krabičku pro hraní her na televizi…) přišel na svět PlayStation (1) a na něm jediná ST hra: Invasion. Prachobyčejná stíhačková lítačka, která měla se Star Trekem pramálo společného.
O všechny ty starší hry jsme však přišli a v dějinách je zavál čas. Dnes již samozřejmě seženete mnoho starých konzolí, či jejich napodobenin, na kterých mnozí z těch, co milují retro hry, hrají ty staré kostičkové plošinovky… Startrekových her na podobná zařízení je doslova jako šafránu. Jak si tedy fanoušek může zahrát tyhle staré hry, když nechce utrácet peníze za nákupy mnoha různých konzolí, jen aby si na každé z nich spustil jednu nebo dvě staré hry?
Tím se vracíme k Androidu...
V G-Play naleznete několik různých emulátorů pro rozličné konzole. Za sebe doporučuji následující: „John NES“, „John SNES“ a „PPSSPP“. Jako takový všeuměl je tu zastoupena aplikace „Multi Emulator“ nicméně na rozdíl od „Johnů“ neumí zpomalit běh hry, což jistě mnozí občas ocení. V každém z nich si více či méně můžete uzpůsobit umístění ovládacích „tlačítek“ hry. Jakmile si tak do svého mobilu, nebo tabletu vložíte ISO soubor s vaší hrou, (který si snadno vytvoříte z originálního média 😉 ) můžete si své staré sbírky znovu zahrát.
A o jaké že to jde pecky?
Nejstarší hrou pro konzoli Nintendo NES (Nintendo Entertainment System) je jak jinak než:
25 Anniversary
Ale nepleťte si ho se stejnojmennou hrou pro PC, a to ani přesto, že za jejím vývojem stál také Interplay a vydaná byla pod hlavičkou Ultra Games. Hra vyšla v roce 1992.
Příběh je snadný. Enterprise je během cesty na Sigma Iotia II zachycena v časoprostorových poruchách. Než se z nich však vyprostí, nalezne novou, neznámou planetu, na které se nachází malé množství krystalů dilithia. Ty by měly Enterprise pomoci vymanit se ze spárů poruchy…
Mezi jednotlivými příběhovými vysvětleními a posuny, ovládáte ve hře osádku výsadku, klasicky poskládanou z Kirka, Spocka a McCoye, a většinou jednoho červenokabátníka, tedy přiměřené ztráty. Na planetě hledáte krystaly dilithia, a abyste se k nim dostali, řešíte méně či více komplikované hádanky. Během hry provedete výsadků více a je jen na vás, zda zachráníte Enterprise a zjistíte, co na Sigma Iota II způsobilo všechny ty časoprostorové poruchy.
Star Trek V: The Final Frontier
Druhou hrou pro konzoli Nintendo NES je hra podle pátého filmu Nejzazší hranice. Přesné datum vývoje a vydání není znám, ale hra byla připravována souběžně s natáčením filmu. Nikdy nebyla oficiálně dokončena a ve svém ději se s filmem na mnoha místech značně rozchází. Ne, že by bylo potřeba, aby se s filmem scházela, protože její náplň je jednoduchá a akční. Hratelná verze se dokonce objevila až v roce 2006, kdy bylo vzkříšeno několik jejích částí. V té první zachraňujete za postavu Sulua vyslance na Nimbu III. Standardní skákací a střílecí plošinovka. Sulu se může přikrčit, přeskočit, nebo vystřelit a běží dál z jedné obrazovky do druhé. Sem tam vyřeší kratší hádanku. Postupně si vystřídáte pár členů posádky na různých pozadích, abyste se prokousali k závěrečné fázi hry, vesmírnému boji. Kde z pohledu na monitor můstku musíte porazit urputné klingony. Nečekejte zázraky, ale pro dlouhé chvíle hra zabaví.
Konzole Nintendo SNES (Super Nintendo Entertaiment System)
Přichází nová verze konzole a as ní i nové možnosti. Také nové startrekové herní pecky, jako...
Star Trek: Starfleet Academy
Hru vyvíjel a vydal Interplay v roce 1994. (V roce 1995 vyšla mutace pro konzoli SEGA) Opět se nenechte zmást jejím názvem. Nejedná se o totožkou Starfleet Academy od Interplay pro PC! PC verze totiž vyjde až v roce 1997 a bere si z této hlavní herní základ a zasazení v čase a prostoru.
Samotný děj je zasazen, jako v PC verzi Starfleet Academy a jejího bratra Klingon Academy, do doby děje šestého filmu. Jste kadetem na Akademii Hvězdné flotily v San Franciscu a zatímco se snažíte získat diplom, musíte zabránit vyhrocení situace a donutit Federaci a Klingony uzavřít mír! V několika prostorách se pohybujete po Akademii a interagujete se svými spolustudenty a kantory. K dispozici máte též simulátor, ve kterém se můžete naučit ovládat loď a její prvky, a pak hurá do akce. Jedná se o simulátor řízení vesmírné lodi a stejně jako na PC verzi tak ovládáte hned několik konzolí lodě – od přidělování energie, přes opravy poškozených systémů, až k řízení samotné střelby a navigace lodi. Pohled na můstek je velice podobný tomu jak ho známe z PC verzí hry Judgement Rites, nebo dříve zmiňované 25 Anniversary. Hra byla vychvalována pro svůj přístup k fanouškům, ale zároveň odsuzována za to, že pro nefanouška byla jen obtížně hratelná a pochopitelná. No, co k tomu říct... Když ne jinou, tak tuhle určitě 😉
Star Trek: The Next Generation – Future Past
Za Picarda a jeho posádku si můžete zahrát ve hře Future Past, opět pro platformu SNES, za jejímž vývojem stojí Spectrum HoloByte. Kdo se pohybuje ve startrekovém herním prostředí, tak ví, že Spectrum Holobyte stojí i za vývojem velice povedené hry pro PC z prostředí Nové Generace, A Final Unity. Future Past vychází v roce 1994 a A Final Unity o rok později v roce 1995. Ve Future Past se v jednu chvíli ocitáte na můstku Enterprise, kde se dozvídáte střípky příběhů a říkáte posádce kam má letět, abyste se hned ocitli s výsadkem tu na stanici a onde na nějaké planetě. Samotný režim hry na planetě je podobný již známému principu z 25 Anniversary pro NES – ovládáte jednoho nebo více důstojníků ve výsadku a řešíte drobné hádanky, či bojujete s nepřáteli. Ve hře můžete různě interagovat mezi členy posádky, ptát se jich a konzultovat s nimi vývoj děje. Pro výsadky na planety si navíc můžete určit vlastní složení vašich věrných, a protože každý umí něco, je na tom také závislý váš úspěch. Celý příběh se točí kolem Romulanů a nového druhu Chodaků, jež jste právě objevili, a které velmi zajímá vaše loď a technologie. Že vám to přijde nějaké povědomé? No jistě, jak jsem již zmínil, příběh je prakticky tentýž jako v A Final Unity. Jen se tak nějak jedná o naprosto jinou hru, využívající jiné herní principy. Nechte se překvapit, zda to dopadne stejně, nebo jinak… Inu scénáristů je málo, tak proč si pár zajímavých nápadů nezpracovat víckrát a jinak.
Mimochodem, druh Chodak jsme jinde ve Star Treku nalézt nemohli, jen v těchto dvou hrách. Až později přibyla ještě jedna mise v PC hře Star Trek: Generations. To jen k perličce celého příběhu.
Srovnání překreslených scén ze seriálu do hry Future Past.
Star Trek: Deep Space Nine – Crossroads of Time
Do třetice všeho nejlepšího... Voygaer je teprve v plenkách a tak se pro konzole zatím nevyšvihl. Jednou z velice mála her, věnovaných „Hlubokému vesmíru 9“, je právě Crossroads of Time (Křižovatky času). Vychází v roce 1995 pod vydavatelstvím Playmates Interactive a za jejím vývojem stojí studio Novotrade International (dnes Appaloosa Interactive). Celý příběh hry se točí kolem útoků bajoranských „teroristů spasitelů“, tzv. Redempcionistů, kteří by rádi zničili červí díru, aby mohl být Bajor konečně svobodný. Ne, že by to byla nějak skvělá hra, uznat se jí ale musí hlavně grafické provedení, na které se i po letech dobře kouká. Samotný systém je však jen klasickou plošinovkou. Za určitého člena posádky stanice prostě v různých lokacích skáčete, střílíte, krčíte se a vyhýbáte se nemálo nástrahám. V mezidobí mezi misemi se procházíte po stanici a díky rozhovorům se členy Flotily a návštěvníky stanice odkrýváte střípky příběhu. Když už neskáčete za postavy, prolétáte červí dírou v runaboutu. To je jedna z těch chvil, kdy se vám bude hodit možnost si rychlost hry trochu zpomalit. Ačkoli řešíte sem tam nějaké ty hádanky, hledáte zbraň, nebo různě zapínáte energie v konzolích, je vaší jedinou cestou k úspěchu se všude prostřílet. Aby to nebylo tak jednoduché, tak je ve většině misí omezený čas, za který ji musíte stihnout. Největším plusem hry je tak její zasazení do série Deep Space Nine. Her s posádkou kapitána Siska je pomálu, a tak rozhodně všem fanouškům přijde i tato jistě vhod.
Gameboy
Pro Gameboy, touhu všech dětí narozených před rokem 1989, kterou jsme prostě v devadesátkách chtěli všichni – namísto toho jsme dostávali lacinější tetris z vietnamských tržišť plných šusťákových souprav a ledvinek – vyšla v roce 1993 hra s prostým názvem Star Trek: The Next Generation. Byla hratelná i na konzoli NES, ale její primárním určením byl právě Gameboy. (Stejně tak dříve zmiňovaná 25 Anniversary existovala také ve verzi pro Gameboy.) Rozdíl mezi NES a Gameboy verzemi je veskrze jednoduchý: Zatímco na NES už jste měli nějaké barvy, na prvním Gameboyi se jednalo jen o černobílou, nebo lépe řečeno černožlutou verzi hry. Tato hra simuluje ovládání lodi z pohledu na hlavní obrazovku, z níž střílíte nepřátelské lodě, a vaším úkolem je přepravovat delegáty z jedné planety na druhou. Tato hra by vás mohla bavit opravdu jen pokud si chcete bezduše zastřílet a přečíst si pár těch Picardových proslovů.
Pro Gameboy vyšla také Star Trek: Generations – Beyond the Nexus, založená na sedmém filmu. Tato hra již kombinuje některé herní varianty. A tak k systému ovládání lodi z pohledu na hlavní obrazovku přibude ještě pohled shora, procházení bludišti na planetách, nebo souboj proti nepříteli, tzv. na fázery. Hra je o něco nápaditější než předchozí, nicméně tady budou zvažovat emulované hraní na telefonu jen skalní fanoušci.
Jako poslední si můžete na telefonu zahrát hru určenou pro „moderního gameboye“, tedy kapesní konzolu PlayStation Portable (PSP), popřípadě Nintendo DS.
Star Trek: Tactical Assault
Z dříve zmiňovaných má tato nejlepší grafické zpracování. Pokud se zamyslíme nad příběhem, nejedná se o nic novátorského, a z hlediska hraní už vůbec ne. Hra je zasazena přesně do stejného bodu jako všechny Starfleet Academy, tedy do období šestého filmu. Hrát můžete buď za Federaci, nebo za Klingonskou říši – v několika kampaních za každou stranu. Příběh samozřejmě začíná federační kampaní. V režimu můstku si navolíte schopnosti své posádky na základě získávaných bodů za mise. Jakmile se mise rozjede, ocitáte se v prostředí, které znají všichni, co strávili hodiny hraní u Starfleet Command. Díváte se shora lehce zezadu na svou lodičku a létáte vesmírem za salvy výbuchů vašich nepřátel. Pozor! Mise nejsou jen o střílení, ale i o skenování, a dokonce záleží i na tom, jak komu v dialozích odpovídáte. Avšak co se originality týče, hledali byste ji marně; ostatně jako u všech dnes zmiňovaných titulů. Jistý návrat nostalgie pro nás, kteří vzpomínají na zlatou herní dobu u Interplay, hra přeci jen přináší. Díky modernějšímu přístupu k ovládání a grafice je ze zmiňovaných nejlepší variantou do autobusu nebo vlaku. Zatímco u Crossroads of Time, byste nejraději telefon rozbili o podlahu, když se vám mise nedaří a vy jste zase umřeli, tady si alespoň užijete těch pár vývojových variant hry. Díky zasazení do období červených kabátů, a jejímu dříve zmíněnému spojení s Interplay hrami, je tato z celého dnešního výčtu za mě TOP.
Tím bychom mohli uzavřít kapitolu nazvanou Star Trek a Android. Samozřejmě, ještě si můžete vyzkoušet nemálo těch emulátorů pro klasický DOS, a rozchodit si tak na telefonu hry jako Judgement Rites, A Final Unity, či některé další PC hry. O těch už ale mluvit nebudeme, protože na mobilu, díky malé obrazovce to trochu ztrácí význam a z tabletu si budete muset vytvořit stolní počítač. Navíc o PC hrách naleznete mnoho informací i v češtině, a tak si toto odvětví pro jeho zbytečnost již odpustím. Pokud je chcete i přesto vyzkoušet, připravte se na to, že budete potřebovat k hraní na mobilu, nebo lépe tabletu, klávesnici a myš. V takovém případě vám doporučím zajít na ebay a podívat se po klávesnicích tam. Zatímco u nás koupíte velice omezený výběr, naleznete v zahraničí i velmi povedené kousky, některé rovnou s touchpadem, a vždy o polovinu levnější, než nekvalitní klávesnice pro tablety prodávané v ČR. Klávesnici vybírejte vždy pro bezdrátové připojení přes bluetooth. Myš pak klidně můžete přes nějakou redukci, které se cenově pohybují v desítkách korun, a připojit ji rovnou do nabíjecího portu. Nebojte, u drtivé většiny modelů to funguje. Z tabletu si tímto můžete krásně vytvořit plnohodnotný notebook, a z telefonu vlastně také, jen s malinkou obrazovčičkou. Rázem pak celý android získává rozměr něčeho, s čím se dá už i pracovat ve Wordu, Exelu, atd. Ale o tom až někdy jindy...
Děkuji vám za přízeň během celém seriálu a doufám, že jste se v něm dozvěděli alespoň něco nového. Uvítám samozřejmě postřehy, odkazy a přehledy pro další aplikace a využití Androidu ve startrekových vodách, o kterých jsem se nezmínil, a tudíž o nich třeba ani netuším. Můžete pro to využít možnost komentářů u článku. LLaP
Zapojte se do diskuse