Před necelým měsíce jsme ze zajímavosti dali hlasovat o nejlepším filmu mezi českými trekkies. Přišla doslova exploze názorů a živého hlasování... 264 unikátních hlasujících odevzdalo 673 hlasů. Dalo se totiž obdarovat až 3 snímky z celkových třinácti. Takhle to dopadlo:
Film, který neoslovil – Hledání Spocka
Pouhých 11 lidí má mezi svými TOP 3 tento snímek. Je to tím, že jde o prostřední část trilogie, nebo zkrátka existuje v příliš silné konkurenci? Přestože důstojně navázal na úspěch Khanova hněvu, je mu vyčítána poplatnost době a určitá nefilmovost. Finančně vydělal o 2 miliony méně, než jeho předchůdce, a to $ 76 mil.
Podceňovaný, ale s věrnými fandy – Nejzazší hranice
Mysleli jsme si, že poslední příčku obsadí tento snímek, ale se 14 hlasy neobsadil, a jsme za to rádi. Divné efekty stranou – žádný jiný film ani epizoda nepřinesly takovou chemii mezi ústřední trojicí Kirk-Spock-McCoy, stejně jako určitou všednost, kterou posádka mezi velkými dobrodružstvími prožívá. Jde o jednoznačně nejcivilnější snímek mezi všemi a přestože nesedne každému (získal mimo jiné i Zalou malinu za nejhorší film roku 1989), něco mu bylo upřeno – a to Oscar za hudbu pro Jerryho Goldsmithe.
Sotva poloviční výdělek oproti čtyřce – $ 52 mil. – srazil vaz tehdejšímu „filmovému showrunnerovi“ Harvu Bennettovi.
Nejvýdělečnější artovka – The Motion Picture (Film)
Film, jenž nese název Film, je často označován za akční podobu Clarkeovi Vesmírné odysei. Čistě umělecká záležitost si získala srdce 26 z vás a diváci za něj utratili na svou dobu velice slušných 82 milionů dolarů. Šlo ale i o projekt, který vznikal za složitých podmínek a ve výsledku od Star Treku odstavil samotného Genea Roddenberryho, za jeho chaotický přístup a narušování časových plánů.
Čistý Abrams a anti-Abrams – Do temnoty a Do neznáma
Shodných 29 hlasů obdržely poslední 2 filmy. První jmenovaný předvedl jakýsi remake Khanova hněvu bez dobré poloviny zápletek a některé úplně otočil a přidal. Zároveň z Khana Nooniena Singha, Inda, dokázal udělat Angličana, aniž by mu změnil jméno. Původní verzi sice ztvárnil Mexičan, ale uznejme, že tato dvě etnika k sobě mají poněkud blíže a Benedict Cumberbatch na věrné vyobrazení indického „vůdce“ zkrátka stačit nemohl. Přitom stačilo neudělat z něj Khana 😉 Tahle akční montáž vysekala z peněženek diváků skoro půl miliardy; patrně i díky nasazení v IMAXech.
Beyond v režii asijského akčního matadora Justina Lina přinesl něco zcela jiného – scénář od lidí, kteří jsou trekkies, uchopení postav věrné původním předlohám a zápletku z dalekého vesmíru, která navíc přímo odkazuje na seriál Enterprise – konkrétně na to, co se stalo s vojenskými jednotkami MACO po vzniku Spojené Federace planet. Se skoro 350 miliony nevydělal málo, ale vzhledem k rozpočtu nesplnil představy. A tak tu máme už jistou druhou nejdelší produkční pauzu mezi jednotlivými ST filmy.
Epizoda, která náhodou potkala kino – Generace
36 hlasů si vysloužila závěrečná část Nové generace, poslední film s kapitánem Kirkem a zároveň první s Picardem. Produkčně se opravdu nic moc nezměnilo – začalo se točit necelý týden po poslední klapce TNG, jen s lehce upravenými kulisami. Zatímco film funguje skvěle na domácím videu, do kina se příliš nehodí – něco, na čem se vzácně shodují fanoušci i odborná kritika. Za sešněrování tolika volných konců, včetně Lursy a B'Etor, ale klobouk dolů. Do nastavené buřinky se vešlo 118 milionů. Ale celosvětově – v USA pouze 75. Vina se hodně neoprávněně hodila na režiséra a pozor: na hudebního skladatele.
Nenáviděný a milovaný, s názvem bez názvu – Star Trek (2009)
Hvězdně obsazený restart Star Treku za účelem dojné krávy v podobě filosofických Star Wars, když ty 4 roky předtím definitivně skončily 😉 Přestože film dopadl a měl kýžený úspěch, vyvolal ve výsledku rozporuplné reakce – někteří trekkies jej vlastně nepovažovali za Star Trek a pro mainstreamové publikum to naopak byl „pořád ještě moc Star Trek“. K domácím 260 milionů přidal ze světa ale jen necelých 130, a tak se ani tento pokus nestal vyloženým kasovním trhákem. Po letech vášně utichly a jedno nesporné pozitivum se mu nedá upřít – přitáhl pozornost „nové generace“ ke všemu původnímu Star Treku. S 38 hlasy stojí na jazýčku vah a otevírá nadprůměrnou část žebříčku...
Trailer #3 představil světu hudební duo Thomas Bergersen a Nick Phoenix, známé jako Two Steps from Hell.
Skvělý politický thriller – Neobjevená země
41 hlasů dostal druhý počin Nicholase Meyera, režiséra Khanova hněvu. Paramount chtěl jistotu a tu on představoval. Ale nápad studia o Kirkových letech na Akademii vzal a hodil do... koše 😉 Jeho vize byla jasná – rozloučit se s klasickou posádkou a odvyprávět její poslední příběh.
Zisk 96 milionů vrátilo Star Trek mezi výdělečné značky, přestože to vlastně není nijak oslnivé číslo. Ale tady už bylo dopředu jasné, že VII. film bude – šlo tedy jen o to neprodělat.
Startreková esence ve splněném snu Michaela Pillera – Vzpoura
TNG film od lidí ze štábu DS9 je v lecčems ten ze všech nejstartrekovější. Srdeční téma Michaela Pillera přetavené v zápletku, nad kterou leckdo mávne rukou. Koho zajímá nějakých 600 lidí? Nikdy nezapomenu Picardovu odpověď: „A kolik by to muselo být, aby to nebylo správné?“.
Samozřejmě, že se toto filosofické dílo nesetkalo s masivní popularitou, zvláště když bylo propagované tak, aby do kina nalákalo publikum Michaela Baye, nikoli třeba diváky Forresta Gumpa, ale domácích 70 milionů už bylo v roce 1998 málo. Situaci zachránilo dalších 42 ze světa, ale stejně to nestačilo, aby Jonathan Frakes v režisérské sesli zůstal i nadále.
Tento ztracený skvost si ale postupně své publikum našel, a tak je nyní na 5. místě našeho žebříčku, a to se 43 hlasy.
Poslední cesta jedné generace – Nemesis
Film, na který se obecně nadává, skončil nakonec s 45 hlasy 4. 🙂 Nechtěné dítě nového vedení Paramountu, které Star Treku přílišně nerozumělo, svěřilo další Star Trek, jenž ani závěrečný původně být neměl, zkušenému střihači, ale velice nezkušenému režisérovi, Stuartu Bairdovi. Původní verze filmu měla údajně až 180 minut a výsledný sestřih je přáním studia. Přestože se tempo filmu ke konci úplně rozpadne, ve výsledku snímek funguje a stal se odrazovým můstkem pro všechna možná pokračování, ať už knižní, nebo seriálové.
Finančně šlo ale další vinou studia o katastrofu! Nasadit ho proti dvojkám Harryho Pottera a Pána Prstenů byla ekonomická vražda. Domácích 43 milonů zachránilo nuzných 24 ze světa. Rozpočet 60 v sobě ale nezahrnoval částky na reklamu, čili jde o jediný startrekový film, který si na sebe nedokázal vydělat; ať už byly nadprůměrné zisky z videodistribuce jakékoli, do kino-čísel se nezapočítávají.
Pomsta nejlépe chutná za studena – Khanův hněv
Film, který se stal synonymem startrekového úspěchu a dodnes obecně platí za nejlepší, zaujal u nás 3. příčku s tentokráte vysokým odskokem na 84 hlasů. Dnes už klasický příběh o pomstě jednoho geneticky upraveného šíleného diktátora přivedl na plátna kin televizní štáb, jemuž byl dán téměř nesplnitelný úkol: natočit za titěrný rozpočet famózní spektákl. No a podařilo se... Dodnes je dáván za vzor nejen ve stavbě kostry příběhu.
$ 78 mil. znamenalo ve své době a s rozpočtem pouhých 11 fantastický úspěch. Film si na sebe vydělal za 2 dny.
Ekologická vlaštovka a úplně jiný přístup – Cesta domů
Po konci Hledání Spocka asi málokdo očekával komedii, jaké se mu dostalo. Zase bylo ale naprosto očekávatelné, že se právě tento film umístí vysoko - konkrétně na 2. místě s 97 hlasy. Šlo o takový velký experiment – už bylo jasné, že se Star Trek vrátí na televizní obrazovky a studio chtělo ságu popularizovat. Padaly i šílené návrhy, aby šlo o crossover s tehdy populárním Policajtem z Beverly Hills, apod. – naštěstí ale ani z toho neprošlo 🙂 Zůstala jen komediální prostřední část filmu, která vyvažuje poněkud nudný a zdlouhavý začátek a vážný konec. Ale pokud něco naplňuje vulkánskou nekonečnou rozmanitost v nekonečných kombinacích, je to právě tento snímek.
Ze 110 milionů byli při rozpočtu pouhých 16 nadšení naprosto všichni!
Je čas zachránit budoucnost! – První kontakt
Nečekali jsme to – na 1. místo jsme tipovali jeden z dvou předchozích – ale se 180 hlasy je osmý film absolutním vítězem. Vypadá to, že pokud není tím úplně nejoblíbenějším, je u 2/3 našeho vzorku jedním z TOP trojky, a to je hodně neotřesitelná pozice. Nezvyklý mix časovky, survival hororu a startrekového dobrodružství si ale získal popularitu všude po světě. Domácích 92 milionů možná nebylo tolik přesvědčivých, ale s dalšími 54 ze zahraničí nastala velká spokojenost.
O kolik víc lidí by asi přišlo do kina, kdyby měl Tom Hanks skulinku v itineráři a toho Cochrana si vážně střihnul? 😉
Zapojte se do diskuse