Píše se hvězdné datum 48579,4 a Voyager opět letí impulzem, protože posádka neustále skenuje, jestli nezachytí subprostorovou anomálii (jinou, než kapitánův účes). A vypadá to, že Harry Kim konečně zachytil cosi podobného červí díře, čímž nám začíná, čistě subjektivně, zatím nejlepší epizoda první řady.
Chtě nechtě ale musíme začít největší chybou epizody, které se naneštěstí dopustí rovnou Vulkánec a bývalá vědecká důstojnice. Tuvok prohlásí, že existuje 75% šance, že červí díra nepovede do kvadrantu Alfa! Země se ale nachází na pomezí kvadrantů Alfa a Beta, takže by jim v podstatě mohlo být jedno, ve kterém z nich je to vyplivne. Že by tedy 50 %? Samozřejmě je to trochu komplikovanější, protože se v Betě, krom poměrně rozsáhlého prostoru Fedarace, nachází Romulanské impérium i Klingonská říše, ale to jsou detaily. V Alfě jsou zase Cardassiané – jeden si prostě nevybere. Kapitán na to poznamená, že tím pádem prostě existuje šance 1:4, a to už se vyplatí. Jenomže by je taky červí díra mohla vyhodit v úplně jiné galaxii, a jak už víme z TNG, červí díry se dají využít i pro cestování v čase, tudíž může vést i do jakéhokoli bodu v něm. A to jsme ještě nezmínili veškeré paralelní či zrcátkové vesmíry, kam by je teoreticky mohla zavést. Pokud by tedy vůbec byla dost stabilní na průlet lodi. Čili se reálná šance Voyageru, že se pomocí Harryho objevu dostanou domů, dostává na jednu ku... nekonečnu?
Červí díra Harryho Kima je však ta nejroztomilejší maličká anomálie, jakou kdo kdy na palubě viděl. Tak maličká, že se v ní i sonda zasekne a nedostane ven. Ale dá se z druhé strany proskenovat, což se také přesně stalo, a to znamená... že je někdo na příjmu.
Mezitím na ošetřovnu dorazí poručík Baxter a chová se k Doktorovi oka(mži)tě povýšeně/přehlíživě/nehezky. Ano, máme tu další podzápletku „posádka se nepěkně chová k hologramu“. Dobrá zpráva ale je, že Kes konečně dostala méně příšernou paruku.
Posádka se rozhodne ke kontaktu s druhou stranou a k poslání zprávy využít zaseknutou sondu. Na tomto úkolu pracují Harry s B’Elannou a největší Harryho starostí je, že nejspíš chybí svým rodičům, protože jim obvykle volá jednou týdně. B’Elanna na druhou stranu prý tátu neviděla, co jí bylo pět. Kde má mámu si vlastně také není jistá. A Harry tu absolutně nechápe, že B’Elanně vlastně nikdo nechybí. Milý Harry, všichni její kamarádi (jmenovitě Chakotay a Seska), jsou s ní na Voyageru. To není tak složité, že ne, Harry...
Proč subprostorový signál zachytává Tuvok u bezpečnostní konzole a Paris u kormidla, je mi absolutní záhadou. Neměl by to zachytit třeba, co já vím, někdo u komunikace? Signál každopádně pochází... z kvadrantu Alfa! Otázkou je, co dělá v kvadrantu Alfa, mimo území Impéria, Romulan. Pokud jste mimo Federaci a z kvadrantu Alfa se ozve Romulan, je to moment, ve kterém se přestanete snažit o návrat a hledáte planetu k usazení.
Kes si překvapivě přišla promluvit s kapitánem, která vesele replikuje bujón a džus, i když minule nebyly příděly ani na zreplikování kávy. Pít špenátový džus s trochou hrušky jí poradil pan Paris – floutek z marseilleského pajzlu. Že by se to naučil pít ve vězení? Na druhou stranu, ve srovnání s patrně čímkoli od Neelixe, je i... „toto“ radost. (Redakce nikomu nebrání to zkusit, jen nevíme, kde pro porovnání sehnat leolu. (A když nemáte leolu, tak tam dejte celer.))
Kes a Neelix jsou na pohodlné federační lodi velmi šťastní. Alespoň Kes to tvrdí. Jestli to tak cítí i Neelix, vzhledem k tomu, že za svůj několikatýdenní pobyt přišel minimálně o jeden vitální orgán, zůstává otázkou. Co Kes ale nechápe je, proč se posádka chová k hologramu jako k hologramu. Kapitán se jí snaží vysvětlit, že je Doktor jen program, a to ještě k tomu dost protivný. Už se dokonce probíralo, že by stálo za to ho přeprogramovat. Kes ale přijde jako lepší nápad, když se k němu kapitán začne chovat jako ke skutečné osobě. No, jiný kvadrant, jiný mrav. Že doteď nikdy neviděla hologram, je vedlejší.
Voyageru se podaří navázat spojení s „nákladní lodí“ na druhé straně. Její kapitán si ale myslí, že si z něj jen utahují a spojení přeruší. Překvapení: Tuvokovi se podaří identifikovat, že signál nepochází z nákladní lodi, ale z romulanského vědeckého plavidla. A Romulané... Romulané nemají rádi, když jim volá někdo z Federace.
Vzhledem k tomu, že Romulan už dál telefon zvedat nechce, vydává se kapitán zjistit, jak je to tedy s tím Doktorem. Ten si okamžitě postěžuje, že ho praporčík Kyoto deaktivovala, když se chystal otestovat jiného praporčíka na chřipku. Jednu věc stále nechápu. Kde se na té v podstatě izolované lodi s filtry vzduchu neustále berou virózy?
Kapitán Doktorovi sdělí, že už není pohotovostní doplněk při krizi, ale člen posádky. Načež mu slíbí, že ho rozhodně nechtějí přeprogramovat. To si to tedy rychle rozmyslela. Doktora nejvíc štve, že občas zůstane zapnutý, aniž by měl co dělat, a občas ho vypnou, když něco dělá, aniž by se ho zeptali. Kapitán mu nabídne, že by se mohl vypínat sám. Počátek holopráv zaset...
Zpět na můstku... Romulanovi zvědavost nakonec nedá a přeci jen komunikaci opět naváže. Voyageru však nevěří , že je ztracený v kvadrantu Delta. Na druhou stranu musí uznat, že lhát se dá o čemkoli, ale o tomhle úplně nemají proč. Vyřizovat zprávy Hvězdné flotile se mu ale moc nechce. Tedy ne, dokud se nějak definitivně nepřesvědčí, že opravdu nelžou. Chamraď jedna lidská prolhaná aneb jak funguje propaganda.
Voyageru a „nákladní lodi“ se podaří navázat vizuální kontakt. Se starým známým Vaughnem Armstrongem, kterého jste mohli dosud vidět jako Klingona Korrise v TNG a gula Danara v DS9. Spoiler: A jenom ve Voyageru ho ještě uvidíme v pěti dalších rolích. O admirálu Maxwellu Forrestovi v Enterprise ani nemluvě.
Romulan předal Janewayové žádost o poslání zprávy romulanským byrokratům. Na její vyřízení mají třicet dní. Venušských. Romulan slíbí, že se je pokusí popohnat, ale je jen ubohý vědec s nízkou hodností. Jak ze zkušenosti víme, vědce nikdy nikdo neposlouchá, takže moc nadějí bych tomu nedávala. Kapitán je však optimistka a rozkáže všem začít chystat své dopisy. B'Elanna ale přijde s něčím lepším: celou posádku by mohli přes sondu transportovat! Všichni ale víme, že jsme sotva v půlce první řady, takže... smůla.
Kes pokračuje ve svém studiu medicíny závratnou rychlostí. Nejvíce se jí líbí anatomie. Až by jeden uvažoval, jaké jsou přesně její plány s Neelixem. Doktor je tím potěšený a rád by na ní někdy provedl plný neurální sken. Já do toho nechci kecat, ale neměl by být plný sken všeho součástí toho, když na loď naložíte cizí mimozemský druh, s kterým jste se ještě nesetkali?
Doktorovi samozřejmě nikdo neřekl, že se posádka přenese do kvadrantu Alfa, tak jen dodá, že by byl rád, kdyby jej před odchodem někdo vypnul. Nevím, předpokládala bych, že před transportem načasuje kapitán autodestrukci, takže se věčného života na lodi duchů nemusí obávat.
Transportní testy proběhnou v pořádku a nakonec se podaří přesunout i samotného vědce. Překvapení... fázové variace v radiačním proudu jsou způsobené... chvilka napětí... tím, že červí díra vede do kvadrantu Alfa před dvaceti lety. Harry Kim by se radši vrátil v čase do doby před dvaceti lety, když mu byly dva, než aby dalších sedmdesát let strávil v kvadrantu Delta. Jeden se mu ani nediví.
Romulan se konečně představí jako Telek R'Mor a navrhne Janewayové, že mu mohou zavolat, až dorazí do kvadrantu Alfa... tedy jestli ještě bude naživu. Takovou tu kontinuitní drobnost, že Romulané R'Morovy doby stále žijí v téměř kompletní izolaci vůči okolnímu vesmíru a změní to až útok Borgů, pomineme 😉 Předají mu flashdisk se zprávami pro rodinu a Hvězdnou flotilu a rozloučí se. Tuvok samozřejmě všem zkazí radost tím, že jim oznámí smutnou novinu: Telek R'Mor umřel už před čtyřmi lety, a tak se zprávy asi nedoručí.
Baxter cvičí a cvičí a cvičí, aby se nezbláznil. Doktora konečně napadne mu říct, aby mluvil na něj, a ne na Kes. Novátorské a neotřelé! Jenže na Kes se nepochybně lépe dívá. Baxter odejde s doporučením při cvičení zapojit nejen svaly, ale také hlavu. Po jeho odchodu se Doktor rozhodne, že by chtěl jméno. A potom už se loď impulzní rychlostí (jak taky jinak) vydává domů.
Celkové hodnocení:
4/5
...protože jde zatím o nejlepší epizodu první řady.
Zapojte se do diskuse