Víte, začínám se bát, že jestli to Lower Decks tuhle sezónu půjde tak dobře, jak jim to jde momentálně, tak se finále probourá do nebe, nebo jakékoliv alternativní verze, kterou uznáváte.
Jedna epizoda Lower Decks má průměrně 25 minut. Odečteme těch 5 minut na titulky, úvodní scénu a opening. Pořád máme 20 minut a Lower Decks nejen, že je schopný v těchto dvaceti minutách mít dva kvalitní příběhy, pro třetí epizodu se překonal a má dokonce tři!
Je tedy pravda, že třetí příběhová linka má velmi málo prostoru, a první dvě jsou chvílemi trošku uspěchané, ale pořád jsme dostali vše, co jsme potřebovali ke kompletnímu příběhu a člověk se nenudil. Občas je míň víc. Další plusík dostává LWD za to, že konečně promíchalo klasické dvojice a naše holky, Tendi a Mariner, konečně šly na své vlastní dobrodružství. Potom je tu samozřejmě velmi pěkně udělané cameo Toma Parise (dabing Robert Duncan McNeil, původní představitel Toma Parise ve Voyageru), od kterého se také jmenuje celá epizoda. Pozor, menší anglické okénko.
“We will always have Paris” = “Vždy budeme mít Paříž”, věta pochází z klasického filmu Casablanca, v přeneseném významu odkazuje na něco, co budeme nést ve svém srdci a rádi na to vzpomínat.
“We will always have Tom Paris” = “Vždy budeme mít Toma Parise”, jméno této epizody
Zmínila jsem taky, že DS9 konečně dostalo uznání, které si zaslouží, a měli jsme několik velmi pěkných odkazů právě na tento seriál? Možná trošičku pěst na oko, ale to je můj názor, nemám moc ráda, když nám seriál na věci doslova ukazuje “hele, hele, easter egg!”. Jiní lidé tyto odkazy určitě ocení.
Takže co se vlastně jen tak rychle stalo?
V hlavní lince se Tendi vydá s Mariner na holčičí misi sehnat jisté dědictví pro doktorku T’Anu. Nejenže máme konečně epizodu, kde jsou ty dvě spolu bez nikoho jiného, což jsme do teď pořádně neměli, ale autoři si to také uvědomují a postavili hlavní konflikt této příběhové linky právě kolem tohoto faktu. Za mě tato linka 5/5, nejenže dostaneme skvělé momenty mezi Tendi a Mariner, také dostaneme menší worldbuilding pro Oriony (fakt to potřebují, ale to většina ras, které nikdy nebyly mezi těmi důležitějšími v DS9) a potvrzení, že Mariner je… omnisexuál, hádám (v některých článcích se uváděna jako bisexuálka, fakt záleží na tom, jak kdo které slovo bere). Upřímně, za mě má Mariner fakt dobrý vkus na potencionální partnery, prakticky až na ty bad Bynary ho s ní sdílím.
Ale tak už přestanu o holkách, aby mi něco zbylo do popisu epizody, a přesunu se k Boimlerovi, jehož příběhová linka nám dá jméno celé epizody a zároveň cameo Toma Parise. Boimler, samozřejmě jako největší geek a prakticky vzato trekkie (co si budeme, on je to nejbližší ke klasickým trekkies, co ve Star Treku potkáme), je nadšený, že na Cerritos má přijít Flotilní legenda, Tom Paris. A jako správný trekkie má i pár speciálních kousků, které chce podepsat. Přesněji talíře. A jestli si teď myslíte, že tohle je největší blbost, se kterou tvůrci Lower Decks přišli, tak vás zneklidním, talíře na motivy Star Treku přebrali tvůrci z našeho světa, kde jsou… oblíbené? Rozhodně nechvalně známé. A nebyl to jen Voyager, který tyhle talíře měl, pomalu žádný klasický strekový seriál se tomu nevyhnul.
Tohle jen tak mimochodem není poprvé, co tvůrci LWD použili nějakou blbost z našeho světa v seriálu, v první sérii se na chvilku objevila Spockova helma, hračka, která se dřív prodávala a se Spockem neměla nic společné, kromě jeho jména.
Takže ano, druhá linka se točí kolem Boimlerových strastí se sháněním podpisu Toma Parise na jeho sbírku Voy talířů. A nebudu lhát, upřímně to zní jako akorát trochu extrémnější verze fanoušků, kteří shání autogramy svých oblíbených herců.
Poslední linka se potom točí kolem Rutherforda a jeho hledání důvodu, proč je všemi milovaný velitel bezpečnosti, Bajoran Shaxs, opět naživu, když jsme museli sledovat jeho smrt ve finále první sezóny. Byla to krátká linka s jen pár scénami? Ano. Zajistila, že si jsme všichni vědomi, že Shax je zpět a naživu? Ano. Ukázala nám, jak speciální je pouto mezi Rutherfordem a Shaxsem? Taky ano. A taky jsme dostali pár pěkných eastereggů, co se vracení do světa živých týče. Jediné, co mě na téhle lince mrzí je fakt, že teď, když je Shaxs zpět v roli velitele bezpečnosti, tak už se nejspíš neuvidíme s Tamariánem Kayshonem, kterého jsme potkali v předchozí epizodě.
Myslím, že se to z mého psaní dalo poznat, ale tato epizoda byla skvělá a já nadále zůstávám udivena, jak dobře se zatím této sezóně vede. Snad jim to vydrží.
Příběh (spoilery, ale to už teď víte)
Celá epizoda začíná s scénou v jídelně, která nám odstartuje všechny dějové linky. Tendi si u jídla stěžuje, že její kolega dostal povýšení, i když oba dva pracují stejně, jen díky tomu, že byl ve vhodnou chvíli na dobrém místě. Boimler, který se nově vrátil na Cerritos, ještě není opět v systému a tak ho loď vůbec nepoznává a nehodlá mu nijak usnadnit jeho každodenní život, nereaguje na jeho povely a ani mu neotevírá dveře. No a Rutherforda vyděsí pohled na velitele bezpečnosti Shaxse, který vstal z mrtvých. Samozřejmě potřebuje vědět jak, ale na takové věci se nikdy nikdo přece neptá.
A teď k jednotlivých linkám. V té první je Tendi po příchodu na ošetřovnu zavolána doktorkou T’Anou do její soukromé pracovny, kde dostane misi, které si samozřejmě velmi váží a i to doktorce sdělí. T’Ana jí na to řekne, že akorát potřebuje nejníže postaveného důstojníka, který se nebude vyptávat, a ať už jde.
Tendi musí letět na Qualor II a vyzvednout tam jisté dědictví doktorky T’Any. Rychle samozřejmě, doktorka vypadala, jako by měla vyskočit ze svého kožichu každou chvilku. Tendi pozve na tuto misi i Mariner, která samozřejmě přijme a začne Tendi vyprávět o všech možných věcech, které se dají na Qualoru II dělat.
Na planetě získají vše, co potřebují, a ještě k tomu si Tendi zageekuje s majitelem úschovny o klingonském acid punku, což jen tak mimochodem je přesně ta věc, kterou od Lower Decks chci. Všichni jsme už slyšeli o klingonské opeře tisíckrát, povídejte mi o klingonském acid punku a skupinách, které na své představení berou celý sbor zneuctěných Klingonů, aby měla celá show tu správnou atmosféru.
V raketoplánu jsou samozřejmě obě zvědavé, co je v zavřené dřevěné bedně, pro kterou je doktorka T’Ana poslala, kdo by nebyl? A jako každý podřízený, se nakonec do bedny podívají a najdou tam Caitanskou libido sochu… Samozřejmě Tendi má k tomu vysvětlení, s Caitany je to trochu jako s vulkánskými muži a Pon Farr. Taková libido socha, kterou aktivně používají vaši nadřízení není zrovna něco, co chcete držet v rukou bez rukavic, a socha nakonec skončí na zemi s oddělenou hlavou a hysterčící Tendi.
Mariner ji uklidní s tím, že má plán, a je schopná najít někoho, kdo opraví vše bez toho, aby si někdo všiml, že to kdy bylo zničené. Prý takhle jednou zničila a opravila Worfův mek’leth, když byla na DS9. První pokus se nepodaří a Tendi s Mariner sotva vyváznou se svým životem a s ještě poničenějším dědictvím doktorky T’Any.
Tendi je z toho celá nešťastná, ale potom si vzpomene, že její bratranec, který díkybohu není zrovna daleko, se věnuje padělkům a především těm uměleckých, a že by jim mohl pomoct. Jediný problém je, že se nachází na Orionské základně a Orioni nemají lidi zrovna rádi. Pomocí federačních pomůcek změní Marineřinu kůži na zelenou, ale musí si pospíšit, než zbarvení vyprchá. A ano, zde taky dostaneme potvrzení, že Mariner je na víc než jen pozemské muže.
Chvilku to vypadá dobře, i když se Mariner vůbec neumí chovat a vlastně ani vůbec nic neví o Orionech, ale pak jí začne vyprchávat zbarvení a samozřejmě si toho někdo všimne. Tendi se s Mariner musí dát na útěk i s neopravenou sochou a vyhýbat se hordám Orionů, kteří opravdu nemají rádi lidi. Bylo by fajn, kdyby Mariner aspoň trochu věnovala pozornost tomu, co Tendi občas říká, možná by neměla tolik špatných nápadů.
Nakonec se jim podaří s rozbitou sochou odletět a Tendi se připravuje říct doktorce pravdu, že se podívala do krabice a omylem její sochu rozbila. Mariner to ale nechce nechat jen tak, a když jsou už u Cerritos, Mariner doslova šlápne na impuls a nabourá do štítů… Později se obhajuje, že do raketoplánu vletěla včela a ať vezmou do cel za zničení raketoplánu tu včelu, ne ji. Tendi vysvětlí doktorce T’Aně, že se její socha při nárazu rozbila a prosí ji ať se nezlobí. Doktorka T’Ana se kupodivu vůbec nezlobí a jediné, co chtěla, byla ta krabice, k čemu sochu, že ano. Tak přeci jen, Caitané jsou takoví kočičí lidé Star Treku a ta krabice vypadá velmi hezky.
V druhé lince sledujeme Boimlera a jeho boj s Cerritos, která ho pořád neregistruje, zatímco on se pokouší získat podpis Toma Parise.
Od snídaně se pořád nic nezměnilo a Boimler si nezaskočil se zapsat do systémů lodi, takže každé dveře, když už se otevřou, tak ho přiskřípnou, a celá loď ho jednoduše ignoruje. Ale to mu nezabrání v tom se setkat s jedním z jeho hrdinů, Tomem Parisem, a získat od něj podpis na jeho kolekci Voy talířů. Ne Voyager, tedy ano, ale jak Boimler sám řekne a Mariner uzná, Voy je rychlejší.
Cesta na můstek je ale dlouhá a mnohem delší, když se nechtějí otevírat dveře, takže Boimler vyrazí, aby vše stihl, s menším nárazem do dveřím samozřejmě. Poté, co ho začne štvát, že se mu žádné dveře nechtějí otevřít a ani není schopný se dostat do výtahu, se rozhodne, že se na můstek dostane pomocí Jeffreyho průlezů, pro které člověk přece nepotřebuje žádné přístupové kódy.
Na můstku mezitím kapitánka a její tým přivítají Toma Parise, který požádá, jestli by si s Cerritos mohl zalétat trochu. Vše je samozřejmě povoleno a Paris začne nažhavovat motory. K Boimlerově smůle, který se zrovna nachází právě u nich a musí rychle utéct, jinak by ho sežehl oheň. Nemusíte se bát, talíř to přežil.
Po několika dalších takových neštěstích se Boimler téměř zhroutí. Ztratil pozici na USS Titan a teď ho už ani Cerritos nepoznává. Nakonec mu rupnou nervy a talíř vrazí do obvodů, které samozřejmě zkratují a otevřou poklop přímo pod Boimlerem, který spadne na můstek a rovnou před Toma Parise. Vše by bylo v pořádku, kdyby Boimler po všem tom utrpení nevypadal trochu jako Kazon.
Jak ale potom sám podotkne, spousta lidí může mít podepsaný talíř, ale málokoho Tom Paris zbil a potom ho jako omluvu pozval na drink. Takže celkem vyvedená mise.
V třetí lince můžeme sledovat Rutherforda, který se snaží zjistit, jak se Shaxs vrátil k životu. Nikdo to pořádně neví, a jak poznamená Mariner, lidé z můstku ožívají každou chvilku a zásadně nižším důstojníkům neříkají jak.
Rutherford to ale nechce nechat být, Shaxs přeci umřel, aby ho zachránil ve finále první série, a Rutherford si to dává za vinu. Párkrát se dostane až k Shaxsovi a je připraven se zeptat, ale nidky se mu to nepovede, něco do toho vleze. Navíc, poté co se Shaxse přesně na tu stejnou věc zeptá jiný inženýr a Shaxs se rozbrečí a pošle ho pryč, Rutherford se rozhodne se raději zeptat na nějakou věc ohledně racquetball.
Nakonec to ale nevydrží a zastihne Shaxse ve výtahu a vysvětlí mu, že ho zajímá, jak se Shaxs vrátil, a že ji jeho smrt dává za vinu. Shaxs mu vysvětlí, že to vůbec nebyla jeho vina, že je to součást povolání, a nakonec mu i vysvětlí, že důvod, proč nikdy nikomu nevysvětlují, jak se vrátili z mrtvých, je ten, že málokdy to dává vůbec vědecký smysl a většinou je to za šílených okolností, které by člověka děsily do konce života. Shaxs ale nakonec řekne, že pokud Rutherford opravdu chce, tak mu vysvětlí, jak se vrátil, ale musí si být vědom toho, že možná už potom nikdy nebude stejný jako dřív. A všichni známe Rutherforda, samozřejmě, že to chce vědět. No… na konci epizody z toho nevypadá úplně nadšený, takže až se někdy vy stanete důstojníkem Flotily a vás nadřízený se vrátí zpět k životu, rozmyslete si, jestli opravdu chcete vědět jak.
Easter eggy a reference
Tak se dáme do toho.
Tom Paris a bůhví kolik odkazů na Voyager, kdykoliv o něm někdo mluví. “Tvůrce Fair Haven a Kapitán Proton” je odkaz na dva hologramové programy, které Paris vytvořil a často se objevovaly ve Voy. “Je pořád salamandr?” je naopak odkaz na jednu z nejlepších epizod “Threshold” (Překročit práh), kde se Paris díky pokoření warpu 10 promění ve velkého ještěra, nesmějte se, ta epizoda vyhrála Emmy.
V jedné scéně si potom Boimler pobrukuje znělku Voyageru. A samozřejmě potom, že po několika hodinách lezením v Jeffreyho průlezech a jen tak tak unikání smrti vypadá Boimler jako Kazon, kteří byli jedni ze záporáků Voy.
V epizodě taky navštívíme několik míst mimo Cerritos. První je Qualor II, který byl již zmíněn v TNG dvojepizodě “Unification” (Sjednocení). Zde taky můžeme zahlédnout Quarkův bar, náš oblíbený Ferengský barman má teď vlastní frančízu barů po celém alfa a beta kvadrantu, jen tak dál. A hned ve stejném záběru můžeme vidět reklamu na Vica Fontaina, hologramového zpěváka také z DS9. Potom tu je základna Earheart, kterou jsme mohli vidět ve vzpomínkách kapitána Picarda v TNG epizodě “Tapestry” (Tapiserie).
Máme samozřejmě několik dalších odkazů na DS9 kromě našeho milovaného Quarka. První je zmínka o Worfovi, jehož mek’leth Mariner zničila, když sloužila na DS9, a později se Mariner diví, že Tendi má víc jak jedno jméno. Celou dobu si myslela, že se jmenuje jen Tendi, stejně jako Odo, jedna z hlavních postav DS9, Měňavec, jehož jméno je odvozené z kardasijského slova pro “nic”. Trochu smutné, že Mariner nikdy nezjistila, že Tendi má víc jmen, a to, že se člověk nachází v ohromném vesmíru, kde má každá rasa svá specifika pro jména, není omluva. Doufám, že na tom Mariner zapracuje.
A nakonec, kromě těch, kterých jsem si nevšimla, tu jsou dvě scény s Shaxsem, které řeší, jak se vrátil k životu…
Mariner a Boimler navrhnou rovnou několik způsobů oživení:
“Transportní vyrovnávací paměť” z TNG epizody “Relics” (Host), kde takhle Scotty přežil 70 let na zničené lodi.
“Obnovení Katry” z filmu Star Trek III: Search For Spock, kde se takhle vrátí k životu Spock
“Prohození se zrcadlovým vesmírem” je narážka na několik epizod z DS9, kde postavy ze zrcadlového vesmíru občas figurovaly za ty z hlavního a naopak.
“Postavili ho Borgové” z Voy epizody “Mortal Coil” (Tělesná pouta), kde je takhle zachráněn Neelix.
“Budoucí syn z alternativní línie” je odkaz na DS9 epizodu “The Visitor” (Vzácná návštěva), kde Jake změní svou minulost, aby zachránil svého otce, Benjamina Siska (kapitán DS9).
“Genesis přístroj” je opět odkaz na Spocka z Star Trek II: The Wrath Of Khan a Star Trek III: Search For Spock.
“Nexus” z filmu Star Trek VII: Generations, kde takhle naopak přežije Kirk.
A potom tu jsou samozřejmě Rutherfordovy noční můry, kde se Shaxs zjevuje v různých podobách, které ho dostaly zpět. Takže zde máme:
Shaxs v uniformě z TOS epizody “Mirror, Mirror” (Zrcadlo, zrcadlo), kde říká, že se probojoval z multivesmíru.
Shaxs v klasické TOS uniformě, Shaxs jako Borg, Shaxs v ENT uniformě, Shaxs jako Abraham Lincoln z TOS epizdoy “The Savage Curtain” (Kruté divadlo), na kterou jsme už měli odkaz v minulé epizodě. Další odkaz na Nexus z filmu Star Trek VII: Generations.
A zcela určitě toho bylo mnohem víc, čeho jsem si já, nebo internet nevšiml.
Hodnocení redakce
Zuzana: 5/5, Roman: 4/5
Zapojte se do diskuse