Člověk se ani nenadá a už tu je druhý díl Lower Decks, který si řekl, že vše trochu zamíchá a ten kastrol potom přelije odkazy a easter eggy. Kde jsme v první epizodě měli jen pár, tady potřebujete stopovat video každou půl sekundu, abyste je mohli všechny spočítat a správně určit. Kupodivu byla většina z nich v pozadí, seriál vám je necpal do obličeje, ale naopak vás nechal, abyste si jich všimli sami. A pokud jste si jich nevšimli, tak se nic nedělo. Ocenila bych takových easter eggů víc.
Ani zde neopouštíme klasické startrekové dvě příběhové linky a já nepřestávám být mile překvapena, jak je Lower Decks schopný je obě dvě prozkoumat a pěkně ukončit a to všechno v pouhých dvaceti minutách.
První příběhová linka se klasicky odehrává na Cerritos s naší klasickou skupinou Mariner, Tendi a Rutherford. V této lince taky máme možnost vidět většinu easter eggů, které se v téhle epizodě nacházejí, a že jich je opravdu hodně. Cerritos je požádán, aby asistoval při průzkumu lodi zesnulého sběratele, který vše, co sbíral, měl uložené na své lodi, a zcela jistě to nebylo všechno bezpečné. Této mise se tak účastní naše klasická trojice spolu s novou tváří, Jetem Manhaverem, který převzal Boimlerovu postel, a novým šéfem bezpečnosti, Tamarianem Kayshonem.
S Tamariany jsme se potkali v klasické epizodě Nové generace "Darmok". Ano, to je ten druh, která mluví čistě v referencích na významné události a kapitán Picard byl s jedním z nich "uvězněn" na planetě. Nutno říct, že zde si tvůrci Lower Decks tak trochu pohráli právě se způsobem komunikace Tamarianů a univerzálním překladačem. Překladač samozřejmě není schopný přeložit odkazy a reference a máme zde tak zmínky o učení se Federačního standardu a několik velmi povedených momentek, které zná každý, kdo se učil cizí jazyky, a aktivně je užívá.
Druhá příběhová linka se naopak věnuje Boimlerovi a jeho životě na Titanu pod velením kapitána Rikera. I zde máme spoustu malých odkazů a referencí, především tedy na TNG a Enterprise-D. A samozřejmě život na lodi, která je velmi často vysílaná na nebezpečné mise, je velmi akční a všichni, kdo si velmi dobře pamatují Boimlera z první série, už rovnou ví, že tohle nemůže být pro něj. Dostaneme možnost lépe poznat Rikerovi hlavní důstojníky, samozřejmě taky nějaká ta akce a velmi zajímavá nehoda, která, doufám, bude zdrojem pro budoucí konflikty v Lower Decks.
Sice je tu možnost, že tvůrci to celé nechají být, stejně jako to udělali jejich předchůdci, kteří vlastně celou tuto nehodu inspirovali, ale na druhou stranu, Lower Decks se přesně věnuje všem těm divným věcem, které se ve světě Star Treku dějí, a mnohdy mnohem víc do detailu, takže bychom možná už mohli mít budoucího záporáka finále této série. A nebo to nikdo nikdy víc nezmíní, což by bylo pro Star Trek klasické.
Takže jaká byla epizoda? Rozhodně přeplněná referencemi, člověk v nich plave po uši a pak na něj ještě jedna obrovská spadne. Tato epizoda si rozhodně dala za své dát Mariner a Boimlerovi hromadu překážek a místa k zamyšlení nad jejich přístupem k věcem. Několik zajímavých konfliktů, snad se z toho naši oblíbenci poučí, a tři tuny odkazů.
Co se vlastně stalo? (spoilery)
Klasicky začneme s našimi oblíbenci z Cerritos, kteří si užívají to nejlepší z Hvězdné flotily, komunální sprchy. K Mariner, Rutherfordovi a Tendi se přidá Jet Manhaver, který byl nově přidělen k jejich směně. Jeta jsme potkali už v první sérii v epizodě “Cupid’s Errand Arrow”, kde ho Mariner popisovala jako jednoho z nejvíce cool lidí na Cerritos, takže samozřejmě, že se naše trojka těší na práci s ním. Ale před začátkem celé epizody se ještě potřebují umýt a mezi Mariner a Jetem tak vznikne menší spor o jedno volné místo v sonických sprchách. Ani jeden z nich nehodlá ustoupit, tak začnou zvyšovat frekvenci sonických sprch a pokoušejí se vyštvat toho druhého. Samozřejmě se nepovede a akorát donutí všechny ostatní utéct, aby jim nezačala téct krev z nosu.
A teď k opravdovému příběhu epizody. Federace a Hvězdná flotila jsou požádáni o pomoc Cechem sběratelů, lidí, kteří létají po vesmíru a sbírají věci, které jim přijdou zajímavé. Jeden z prominentních sběratelů umřel a zanechal po sobě loď plnou sběratelských kousků bez jakéhokoliv potomka nebo někoho, kdo by po něm sbírku převzal. Někdo teď potřebuje projít celou sbírku, vše sepsat a zanést do počítačů, a zajistit, že se na lodi nenacházejí žádné nebezpečné věci, které by mohly někomu ublížit, v horším případě je rovnou zabít.
Tuto misi dostala za úkol Cerritos a kapitánka Freemanová velením mise pověří svého nového šéfa bezpečnosti, Tamariana Kayshona, který je úplně prvním Tamarianem ve Hvězdné flotile a má občas poněkud problémy se standardem.
Součástí Kayshonova výsadku je samozřejmě taky Mariner, Tendi, Rutherford a Jet Manhaver, kteří mají Keyshonovi pomoct vše spočítat a zapsat. Na lodi je přivítá Siggy, představitel Cechu sběratelů, který na ně má dohlížet. Samozřejmě právě zde máme spoustu malých easter eggů v pozadí prakticky každého snímku a taky menší pokus o přidání Rutherforda, jako jednoho z mála kyborgů, do soukromé sbírky. Hej, místo unesení mu dal Siggi vizitku, rozhodně velmi profesionální.
Ale nebyla by to pořádná epizoda Star Treku, pokud by se něco nestalo, a někdo omylem spustí bezpečnostní systém, který je formou hologramu mrtvého sběratele informuje, že se odteď stanou součástí jeho sbírky. Jeden z paprsků, které začnou po našich hrdinech střílet, zasáhne Kayshona a promění ho v maňáska (ano, četli jste dobře, v maňáska… i když tohle je Star Trek, určitě bychom našli divnější věci).
Celá skupina se dá na útěk spolu s maňáskem šéfa bezpečnosti a pokusí se kontaktovat Cerritos, aby je transportovala do bezpečí. Sběratelova loď ale ruší veškerou komunikaci a tak se začne rozhodovat mezi Marineřiným a Jetovým plánem. Také nám zde pokračuje menší rivalita právě mezi Mariner a Jetem. Mariner navrhuje se probojovat až do strojovny a vypnout bezpečností systém, zatímco Jet navrhuje dostat se k únikovým modulům. Ve finále vyhraje Jetův plán, protože je bezpečnější a „trochu víc podle toho, co je učili na Akademii“. K Marineřině nelibosti, která velmi nerada dělá věci podle předpisů.
Jetův plán je všechny dovede až do galerie plné ostatků a právě zde se dozvíme, že to byl právě Siggi, který spustil bezpečnostní systém, když ukradl Kahlessovu smilnou helmu (nejlepší možný překlad, věřte mi). Bohužel, pro Siggiho to nedopadne dobře a spadnou na něj ostatky obra, který velmi zničenou uniformou a velikostí připomíná Spocka Dvě z TAS. Mariner, Tendi, Rutherford a Jet tak začnou horu kostí přelézat, aby se dostali k dalším dveřím, ale Mariner se začne s Jetem hádat a praští do jednoho z létajících vysavačů. Všechny vysavače v místnosti přestanou vysávat prach a místo toho začnou útočit.
Všem se podaří v bezpečí zabarikádovat kostmi ve výklenku spolu s ostatky Abrahama Lincolna a Mariner s Jetem se dál hádají o tom, jak by se měla vést mise a řešit problémy, než jim dojde, že se vůbec nezeptali Tendi a Rutherforda, jak by vše vyřešili.
Rutherford a Tendi zjistí, že se z jejich úkrytu pomocí ohně a kostí mohou dostat do tunelů, které vedou zkrz celou loď, není v nich žádné bezpečnostní opatření a vedou rovnou k únikovým modulům. Všichni se pak plácnou do čela, protože tohle přece mohli udělat od začátku a vyhnuli by se tolika problémům.
Jinak jestli jste se báli o Kayshona, nemusíte. Doktorka T'Ana už několik takových případů viděla a nový šéf bezpečnosti bude ve své původní podobě co nevidět.
Druhá linka se tentokrát točí kolem Boimlera a Titanu, který zjistí, že Pakledové (záporáci z finále první série a jinak poněkud ne zrovna nebezpečně vyhlížející rasa, která nás provází v pozadí už od TNG) mají v plánu získat Veruvianskou rudu, která se používá k výrobě výbušnin. Titan nakonec vyšle výsadkový tým na Karzill IV, kde se právě Veruvianská ruda těží, a jejich úkolem je nastražit sledovací zařízení na Pakledské lodě, aby je mohl Titan pronásledovat.
Výsadek, jehož součástí je i Boimler, pak chvilku polemizuje nad tím, jak se asi musí Riker nudit, když na takovéhle mise, jakožto kapitán, nesmí chodit, a jak moc se asi musel nudit na Enterprise-D, která byla především průzkumná loď. Nebyl by to Boimler, aby Enterprise-D nebránil několika referencemi na klasické epizody.
Na Kerzillu IV se výsadek vydává za jedny z mnoha horníků a Boimler se i pokouší dodat všem odvahu… nefunguje to, všichni je bez problémů prohlédnou, že jsou z Flotily. Výsadek si nakonec všimne jednoho nehlídaného raketoplánu a rozhodne se právě do něj nastražit sledovací zařízení. Cestou ale narazí na podivně vypadající pytle se svačinkami, a když se ho pokusí zneškodnit, upozorní na sebe Pakledy, kteří po nich začnou střílet.
Dokážete si to představit, výsadek před nimi utíká a snaží se je zároveň také sestřelit, nakonec se dostanou do relativního, ale krátce trvajícího bezpečí a musí rychle něco vymyslet, jak se z toho všeho dostat. To by ale veškerá komunikace a transportér nesměli být rušeny. Chvilku to vypadá, že se z toho nikdo nedostane živý, a tak vzpomínají a smiřují se s hrdinskou smrtí. To se samozřejmě nelíbí Boimlerovi, který se přidal do Flotily, aby objevoval nové světy, zkoumal neprozkoumané, že se mu líbila Enterprise - D a vše, co měla, i když to byly divná dobrodružství a koncerty, nebo dokonce Rikerův klon Thomas (jeden z důstojníků ani nevěděl, že Riker má klona, divné novinky nejspíš cestují velmi pomalu). A tohle celé přivede Boimlera na myšlenku, která by je mohla z jejich problému dostat a hned začne pracovat na transportéru.
Boimlerovi se nakonec podaří všechny, kromě sebe, dostat pomocí transportéru na Titan. Jeho samotného odhodí exploze, ale Titan se ho pokusí přenést znova a tentokrát se povede. Tedy než Titan zjistí, že se z planety k nim blíží raketoplán a prosí o nouzový transport.
K údivu všech se na transportní plošině objeví druhý Boimler, klon toho prvního, který vznikl úplně stejným způsobem jako Thomas Riker. A nebo je to naopak a ten, co se transportoval, jako první je původní Boimler?
Později jsou oba Boimlerové zavoláni k Rikerovi, který jim sdělí, že se Flotile nelíbí, že by dvě stejné osoby měly pracovat na jedné lodi, a tak jeden z Boimlerů bude přesunut zpět na Cerritos. Nakonec to je původní Boimler, Bradward Boimler, který musí odejít, a zůstane klon Boimler, který se rozhodne pojmenovat se William Boimler, aby v tom nebyl zmatek.
Bradward se nakonec rozloučí se svými spolupracovníky z můstku, kteří se mu svěří, že do Flotily také nastupovali kvůli úplně jiným věcem, než dobrodružství a epickým bitvám. Operace transportérů a studium mechu, však to znáte.
Na Cerritos si všichni užívají skvělou praženou kukuřici po nevyvedené misi a Jet je nakonec musí opustit, protože se vrátí Boimler a všichni se věnují víc Boimlerovi, než jemu. Boimler po nich chce, aby mu vyprávěli o sběratelově lodi, ale než k tomu dojde, donutí ho Mariner přinést nějaké pití, protože mu pořád neodpustila, že odešel na Titan bez pořádného rozloučení. A tak jsou zase naši čtyři hrdinové spolu.
Easter eggy a odkazy
Přiznám se, nejsem úplně jeden z těch lidí, kteří by šli snímek po snímku a hledali všechny narážky a odkazy a eastereggy (je jednodušší to najít na internetu a pak se na epizodu podívat znova)… I když jsem tuhle epizodu taky několikrát speciálně stopovala, abych se ujistila, že mě mé oči nešálily. Prostě toho bylo tolik, především v Cerritos lince a vše bylo v pozadí, takže si mnohdy člověk ani nemohl pořádně všimnout. To, že na jednom záběru je vlajka zrcadlového vesmíru jsem si všimla až, když jsem epizodu viděla podruhé s kamarádkou.
Takže se doufám nebudete zlobit, když zde vyjmenuji jen ty nejočividnější a nejlépe viditelné.
Myslím, že jako první můžeme začít se sběrateli, které jsme poprvé potkali v TNG v epizodě "The Most Toys" (Co nejvíc hraček). Jsou to prostě lidi, kteří rádi sbírají cenné věci, a jak jsme viděli v TNG, a bylo nám připomenuto v téhle epizodě, všichni chtěli mít ve své sbírce Data.
Samozřejmě Keyshon, který pochází z druhu Tamarianů, jež jsme potkali v TNG "Darmok" a spolu s ním i několik ikonických hlášek z oné epizody.
Na sběratelské lodi je toho tolik, že vyjmenuji jen těch pár, kterých jsem si všimla. Máme zde Khanův přívěšek z Khanova hněvu, vlajku zrcadlového vesmíru z TOS "Mirror Mirror" (Zrcadlo, zrcadlo), solného upíra z TOS "The Man Trap" (Past na muže), trombon (pravděpodobně narážka na Willa Rikera), Kataanskou sondu z TNG epizody "The Inner Light" (Vnitřní světlo) a samozřejmě několik klasických startrekových zbraní. A tohle celé byla jen první část sběratelské lodi, kdyby se naši hrdinové rozhodli vydat s Mariner, tak bychom jich nejspíš viděli mnohem víc.
Na chvilku se přesuneme k Boimlerovi a Titanu a menšímu vzpomínání na Enterprise - D a jak skvělá byla. Boimler zmíní mimojiné boje s Borgy, koncerty a představení, cestování do jiných dimenzí "Where No One Has Gone Before" (Kam se dosud nikdo nevydal) a nemoc lásky z epizody "The Naked Now" (Bez zábran), která samotná odkazuje na TOS epizodu "The Naked Time" (Čas obnažení).
Boimler také potom řekne “They insurrected!” (insurrected od slova insurrection), jasný odkaz na Star Trek IX: Insurrection (Vzpoura). I když celý ten film se odehrával na Enterprise-E, i tak se u toho člověk zasmál.
A samozřejmě je zde potom celé Boimlerovo řešení, jejich nepěkné situace, které mu zajistí dokonalé dvojče, klona, který odkazuje na TNG epizodu "Second Chances" (Druhá šance), kde pomocí transportérového incidentu vznikne Rikerův klon, který se později pojmenuje Thomas a jde si po svých. Jestli to byl nakonec zlý klon, záleží na vás a jestli jste viděli DS9 epizodu "Defiant". Dle mého? Thomas Riker, v pohodě člověk. William Boimler (klon Bradwarda Boimler)? Definitivně zlý, vsadím se, že se vrátí jako záporák.
Zpátky se skupinkou z Cerritos se dál probojováváme sběratelovou lodí a můžeme narazit na, co vypadá jako ostatky Spocka Dvě, obrovský klon klasického Spocka z TAS epizody "The Infinite Vulcan" (Nesmrtelný Vulkánec). Tohle je již několikátý odkaz na klasickou animovanou sérii, seriál, která je Lower Decks velmi blízká svým zpracováním a autoři si rozhodně dají tu práci občas uctít své předchůdce.
A taky máme možnost vidět ostatky Abrahama Lincolna z TOS epizody "The Savage Curtain" (Kruté divadlo) a máme i zmíněné kosti Excalbianů, kteří původně Lincolnova klona vytvořili. V celém díle je mnohem víc odkazů a pokud máte o všechny zájem doporučuji tento článek, nebo toto video, kde jdou autoři mnohem víc do detailu.
Hodnocení redakce:
Zuzana - 4/5
Roman - 3/5
Albert - 2/5
Zapojte se do diskuse