V přehledu epizod druhé sezóny Discovery jsme se propracovali k 5., nesoucí název "Saints of Imperfection":
V prvních dvou odkazech se vracíme do první sezóny původního Star Treku. V prvním případě jde o díl "Arena" (Aréna). Děj epizody začíná na planetě Cestus III, kde je planeta napadena Gorny, které následně Enterprise pronásleduje. Epizoda končí dnes již legendárním soubojem kapitána Kirka s gornským kapitánem. Ano, tím, který se za ta léta rozmrkal. Na začátku "Saints of Imperfection" se kapitán Pike setkává s důstojníkem Oddílu 31 Lelandem, jehož údajně naposledy spatřil, když zápasil s gladiátory právě na Cestu III. Připomeňme si, že Gorni jsou inteligentní druh vyvinutý z plazů, a tak zřejmě není náhodou, že scénáristé v odkazu na Cestus II zmiňují jiný druh plazů, konkrétně aligátory.
Cestus III v remasterované TOSce.
Krom Gorna je ale Cestus III i tak dobře známý, a to hlavně z DS9 – jde o domovský svět Kassidy Yaetsové – a z aktuálních knih Nové generace, kde z Cestu pochází jednak prezidentka Federace Nanietta Bacco, ale také Miranda Kadohata, druhá důstojnice Enterprise-E, na níž se můžete znovu těšit v chystaném románu Mír prohrává.
Miranda Kadohata
Později je zmíněna i planeta Deneva. Georgiou zmíní, že udělala chybu zapojením špatného velvyslance na Denevě. Na planetu samotnou jsme se podívali v epizodě "Operation -- Annihilate!" (Operace: Vyhlazení), v níž je populace kolonie napadena a vyhubena neznámými parazity. Během útoku je zabit i bratr kapitána Kirka, George Jr. Narážky na Denevu se objevily i v seriálu Enterprise, kde byla jedním z cílů nákladní lodi E.C.S. Horizon.
Oběti parazitů na Denevě.
Ale důležitá je hlavně v aktuálním knižním světě... Pochází z ní šefka bezpečnosti Enterprise-E Džasminder Čaudry a planeta sama padla za oběť ničivému nájezdu Borgů v trilogii Volání osudu. I stejně jako Miranda, se i Džasminder se vrátí v románu Mír prohrává...
Komandér Worf a poručice Čaudry na Denevě.
Třetím odkazem je lék nazývaný hyronalin, který je používán u pacientů trpících nemocí z ozáření. Vedle členů posádky Discovery si léčbou tímto lékem prošli i členové posádky Kirkovy Enteprise i Picardova Déčka. Využil jej například i doktor Julian Bashir při léčbě náčelníka O'Briena, který se v epizodě "Visionary" (Vizionář) přesouval v čase.
Nedostatek hyronalinu – jedno z mnoha utrpení Milese O'Briena.
Tilly drží v ruce zbraň označenou jako "type-three phaser rifle", tedy fázerová puška typu tři. "Typ tři" je ve Star Treku běžně používané označení pro fázerovou pušku, tedy silnější alternativu ke klasickým ručním fázerům. Samotný pojem "type-three phaser" zazněl v episodě Voyageru "Phage" (Virus Phage).
Fázerová puška, typ III, používaná od filmu První kontakt.
Z epizody "Inquisition" (Inkvizice) víme, že o Oddílu 31 se píše už v Zakládací chartě Federace. Ve 4. sezóně Enterprise se pak dozvíme, že jde konkrétně o článek 14. Právě odkaz článek s tímto číslem použije admirál Cornwell – ve stejné scéně pak Cornwell říká Pikeovi, že Rudý anděl za sebou nechává tachyonové signály, což by naznačovalo cestování časem. O souvislosti mezi tachyony a cestováním v čase se dozvídáme ve spoustě dalších epizod, například "All Good Things..." (Všechno dobré...), "Future's End" (Konec budoucnosti) nebo "Cold Front" (Studená fronta). A samozřejmě ve filmu First Contact (První kontakt).
Enterprise-D generuje inverzní tachyonový pulz ve finální epizodě Nové generace.
V 6. epizodě "The Sound of Thunder" jsme žádné odkazy nezaznamenali. Ani jeden, lautr nic. Pokud však o nějakém víte a my jej jenom přehlédli, podělte se o něj s námi v komentářích!
Přejděme tedy k 7. epizodě "Light and Shadows". První narážka v této epizodě je místopisného rázu – Michael Burnhnam tvrdí, že raketoplán, který ukradl Spock na Hvězdné základně 5, zmizel někde v sektoru Mutara. V tomto místě se kapitán Kirk utkal s jedním ze svých nejnebezpečnějších protivníků, Khanem Noonienem Singhem. V závěru bitvy pak vzniká planeta, známá jako Genesis.
Odlet Enterprise od mlhoviny Mutara v podání jednoho z fanoušků.
Raketoplán pod velením kapitána Pikea vypouští sondu do časové anomálie. Sondu v Discovery vidíme vůbec poprvé, v ostatních sériích se však sondy objevily nesčetněkrát; hlavně pak v Nové generaci.
Spock se ukrývá v kryptě, kde je možné vidět množství katrických arch, tedy kamenů obsahujících katru, duši mrtvých Vulkánců, nebo repektive její esenci, otisk. O katře jsme se poprvé dozvěděli ve filmu The Search for Spock (Pátrání po Spockovi). Nejvýznamnější katrou je pro Vulkánce nepochybně katra jejich nejvýznamnějšího filosofa a vědce Suraka. Tuto katru objevil Vulkánec Syrran a jejím nositelem se dočasně stal i kapitán Archer, který za pomoci posvátného artefaktu Kir'Shara změnil podobu vulkánské společnosti. Tento artefakt jsme poprvé viděli v epizodě "The Forge" (Výheň) a nápadně se podobal pyramidovému objektu nacházejícímu se v kryptě, ač barva a jas symbolů se liší. Rovněž není náhodou, že podzemní krypta svým vzhledem připomíná sluj, v níž se ukrývali Spockovi rodiče v prvním filmu režiséra Abramse.
Po zatažení raketoplánu s Pikeem a Tylerem do časové anomálie, nařizuje Pike zapálení zbývající plazmy, čímž se snažil upoutat pozornost Discovery. Podobný manévr provedl Spock v závěru epizody "The Galileo Seven" (Sedm z Galilea). Zatímco si však Pike byl jistý, že jeho krok povede k záchraně, v případě Spocka šlo o zoufalé gesto. Posádka Galilela se totiž domnívala, že Enterprise již pátrání dávno vzdala a míří pryč ze sektoru warpovou rychlostí. Doktor McCoy dokonce prohlásil, že šlo o poslední čin ve Spockově životě, ale ten čin byl lidský. Ve skutečnosti však tato akce posádku raketoplánu zachránila, protože Enterprise stále ještě zůstala ve vizuálním dosahu planety.
„Remasterovaná“ hořící plazma za raketoplánem Galileo
Při aktivaci autodestrukčního systému v raketoplánu vidíme dotykové rozhraní, které vzdáleně připomíná systém LCARS, jež se začal masově prosazovat až o desítky let později, konkrétně od roku 2286.
Rozhraní LCARS ve své první generaci.
První odkaz z osmé epizody "If Memory Serves" je nad slunce jasný – v rekapitulaci předchozí epizody vidíme sestřih z té úplně první, z "The Cage" (Klec). Máme tedy možnost spatřit Jeffreyho Huntera jako kapitána Pikea, Majel Barrett Rodenberry jako první důstojníci, „jedničku“, a samozřejmě Leonarda Nimoye coby Spocka. Majel Rodenberry se nyní navíc stává jedinou herečkou, kterou jsme viděli, nebo alespoň slyšeli, ve všech sériích Star Treku. Kromě Lwaxany Troi, který se objevila v Nové generaci a Deep Space Nine, namluvila Majel hlas lodního počítače Voyageru a jejím hlasem promlouval počítač i ve dvou epizodách čtvrté sezóny Enterprise.
charakteristické květiny
Na epizodu "The Cage" se pak logicky váže celá řada dalších odkazů. Michael Burnham odhaluje, že sekvence čísel, kterou opakuje Spock, jsou ve skutečnosti souřadnice planety Talos IV; během letu k planetě pak poslouchá záznam o předchozí Pikeově a Spockově návštěvě této planety; na povrchu rostou modré květiny, které vibrují a generují charakteristický bzukot. Dále je zmíněno, že let na Talos IV je sice zakázaný, není však zmíněn „General order 7“, podle kterého by mělo být porušení tohoto zákazu trestáno smrtí. Jednalo se o ve své době jediný zločin, u kterého byl tento trest uplatňován. Samotná myšlenka trestu smrti však příliš nesedí k tomu, jak je politický a soudní systém Federace líčen v ostatních sériích, lze se tedy domnívat, že z toho důvodu se scénáristé rozhodli tento fakt vynechat. Dá se však argumentovat i tím, že „Předpis 7“ vešel v platnost až po této epizodě, protože do jeho první zmínky v původním seriálu stále zbývá několik let.
Návštěva Talosu by se jistě neobešla bez samotných Talosianů a Viny. Vina je pozemšťanka, která byla při havárii lodě na Talosu vážně zraněna a dobrovolně se rozhodla zůstat mezi Talosiany, kteří ji dávají možnost žít v iluzi její původní krásy. Její skutečný vzhled vidíme jak v "The Cage", tak i v této epizodě. Vinu zde hraje herečka australského původu Melissa George a castingově jde o trefu do černého, fyzicky je původní představitelce Viny Susan Oliver, velmi podobná.
star-crossed
Make-up samotných Talosianů sice prošel určitými změnami, nepřišli však o své charakteristické velké hlavy s pulzujícími lebečními žilkami. Stejně tak vidíme i známý náhrdelník zlaté barvy a Talosiané samozřejmě nepřišli ani o své telepatické schopnosti. Jeden aspekt se však změnil. V původním Star Treku hrály Talosiany ženy a následně byly jejich hlasy předabovány mužskými herci. Kombinace ženského vzhledu a mužského hlasu měla posílit mimozemský dojem. V Discovery se od toho však upustilo.
Stará a nová podoba Talosianů.
V blízkosti Talosu se také nachází Hvězdná základna 11. Kapitán Pike nařídí letět k ní, aby zamaskoval svůj úmysl letět právě na Talos. Na tuto základnu se v epizodě "The Menagerie" (Zvěřinec) Pike uhlýlí na rekonvalescenci po těžkém ozáření, které z pohledu děje Discovery teprve utrpí, o několik let později.
Hvězdná základna 11
Najdeme zde však i odkazy na další epizody. Opět si připomínáme například vulkánskou trilogii ze čtvrté sezóny Enterprise, když Spock zmiňuje vulkánskou Výheň, kterou navštívili Archer a T'Pol. Poušť je však zmíněna již v epizodě animovaného Star Treku "Yesteryear" (Co se nestalo). Ač se jedná o místo značně nehostinné, plánoval komandér Worf přechod Výhně coby svatební cestu. U své nastávající partnerky Jadzie Dax se však tento plán nesetkal s příliš velkým pochopením. Inu, ani se jí nedivíme.
Ideální místo na líbánky.
Zmíněn je i domovský svět historicky zarytých nepřátel Vulkánců – Andor. Planeta, jež má být dle Spockovy vize zničena spolu s řadou dalších klíčových světů Federace. Andorie je i zobrazena a díky ledovému povrchu, prstencům a několika měsícům je zřejmé, že autoři modelu vycházeli ze vzhledu planety v Enterprise.
NX-01 přilétá k Andoru.
A odkazem posledním je protentokrát duotronika – počítačová technologie vytvořená vědcem Richardem Daystromem, která je poprvé zmíněna v epizodě "The Ultimate Computer" (Absolutní počítač). Duotronické obvody se v závěru 23. století staly standardem všech počítačových systémů na všech lodích a základnách Flotily. Technologie byla nahrazena až v polovině 24. století, kdy se přešlo na isolinerní čipové sady.
Poručík Uhura opravuje duotronický obvod.
Diskuse k článku
V epizodě „The Sound of Thunder“ sice odkazy na ST nejsou, ale samotný název odkazuje rovněž na cestování v čase, konkrétně na známou povídku Ray Bradburyho „A Sound of Thunder“, kde lovec dinosaurů zašlápne v druhohorách motýla a tím změní dějiny, takže místo demokratického prezidenta je zvolen jeho fašistický protivník.
A já si říkal, že mi to něco připomíná. Díky za připomenutí 😉 Asi jsem tu povídku díky šílené filmové adaptaci vytěsnil někam za okvaj 🙂
Škoda, že v článku nejsou příslušné fotografie i ze samotného DSC, aby bylo porovnání vizualně jednodušší…
V clanku ale porovnani jsou 😉 Mozna ne uplne ve vsech pripadech, ale jsou.
Diky za shrnutí. Můj názor a dojem z DSC to však nemění. Stephany Jacobsen alias Kendra Shaw z BS Pegasus, nejdrsnější XO v vesmíru po Saulu Tighovi z BS Galactica. The Razor, Břitva, je super. Takže i jako Miranda Kadohata je fajn, uniforma jí prostě sluší!
Souhlas. A výhoda je, že jí i autor přímo psal dle Stephany Jacobsen 😉