V prvních dvou epizodách druhé sezóny Discovery můžeme najít několik zajímavých odkazů na příběhové elementy a fakta, které zazněly v předchozích startrekových sériích...
Začněme s episodou "Brother" (Bratr). Prvním odkazem je počet členů posádky Enterprise. Michael Burnham hlásí, že kompletní posádka Enterprise je naživu, neboť je detekováno 203 známek života. V pilotní epizodě Star Treku „The Cage“ (Klec) řekne kapitán Pike, že je zodpovědný za 203 lidských životů. Předpokládáme však, že do těchto životů nepočítal Pike ten svůj, v původní sérii tedy sloužil na palubě jeden člen navíc.
Původní představitel kapitána Pikea, Jeffrey Hunter.
Další odkaz se týká vztahu Sareka a jeho syna Spocka. Sarek uvádí, že se svým synem nepromluvil už několik let. To je v souladu s tím, co jsme o vztahu této dvojice dozvěděli dříve. Spock a Sarek se spolu na obrazovce poprvé setkali v epizodě klasického Star Treku "Journey to Babel" (Cesta k Babylonu). Další informace pak zazní od Spocka v dvojdílu Nové generace "Unification" (Sjednocení). Právě zde se Spock dozvídá, že jeho otec zemřel. Podstatně více do hloubky se jejich vztahu věnuje druhý díl knižní trilogie Zkouška ohněm, nazvaný Spock – Oheň a růže.
Obsluha transportéru používá zařízení, které vzdáleně připomíná VISOR a může být jeho primitivnější verzí. VISOR umožňuje vidět i lidem s těžkým poškozením zraku. Používal ho pilot a později hlavní inženýr Enterprise-D Geordi La Forge.
Kapitán Pike zmiňuje Mojave. Tento odkaz opět míří na pilotní epizodu "The Cage", kde Pike říká, že z pochází právě z města Mojave. Na začátku pilotu dokonce uvažuje o odchodu z Hvězdné flotily a návratu domů. V průběhu epizody se do parku u Mojave nakonec podíváme, jedná se však pouze o telepatickou iluzi, vytvořenou Talosiany. Podle Star Trek Encyklopedie se město nachází v severozápadní části Severní Ameriky, ale jeho bližší polohu však s jistotou nevíme. Nicméně se dá logicky odhadnout, že to bude na sever od Mohavské pouště – v originále právě Mojave [mohave] desert.
Jednostranně romantický piknik v parku kolem města Mojave.
Další odkaz se týká druhu komandéra Nhan, která přichází na Enterprise spolu s Pikem. Její make-up je velmi podobný druhu jménem Barzané, kteří se objevili v Nové generaci, konkrétněv episodě "The Price" (Cena).
Barzanská premiérka Bhavani a komandérka Nhan.
V dialozích zaslechneme zmínky o dalších dvou druzích, jež známe z ostatních seriálů. Poručík Connolly zmíní, že jeho spolubydlícím na Akademii byl Caitian, což je druh vzhledově podobný kočkám a objevil se v animovaném Star Treku. Reno dále zmíní Boliana, a konečně nemocný člen posádky v turbovýtahu je Saurian, druh známý z prvního filmu Star Trek: The Motion Picture. (...a samozřejmě dělají skvělou brandy 😉 )
Asi nejviditelnějším odkazem na klasický Star Trek jsou uniformy, ve kterých přicházejí tři členové posádky Enterprise na Discovery. Uniformy mají známou trojici barev (velící důstojníci zlatou, vědci s lékaři modrou a bezpečnostní důstojníci s techniky červenou).
V epizodě však najdeme odkaz i na první film J.J. Abramse. Konkrétně se jedná speciální skafandry, které ve filmu použili Kirk, Sulu a Olson k seskoku z raketoplánu na těžební platformu Neronovy lodě. Poručík Connolly se i chová stejně jako vyskočivší Olson. Skafandry členů posádky alternativní Enterprise mají barvy odpovídající jejich sekcím, zatímco Burnham použije stříbrný.
Více je někdy méně...
Odkazy v sobě nachází i služební záznam kapitána Pikea. Vyznamenání, jichž je Pike nositel, jsou: Star Cross (Hvězdný kříž), the Legion of Honor (Řád čestné legie) zmíněné v episodě TNG "The Measure of a Man" (Lidský rozměr), the Carrington Award (Carringtonova cena) v DS9 "Prophet Motive" (Motiv Proroků), the Okuda Award (Okudova cena) v TNG "Eye of the Beholder" (Cizíma očima) a konečně the Legate’s Crest of Valor (jak se cena přeložila do češtiny se můžete podívat...) ve VGR "Nothing Human" (Nelidské metody). Připomeňme si, že i po samotném Pikeovi bude ve 24. století pojmenováno vyznamenání, a to Christopher Pike Medal of Valor (Medaile za chrabrost Christophera Pikea). Jedná se dokonce o nejprestižnější vyznamenání Hvězdné flotily a jeho nositeli jsou například kapitáni Sisko a Solok.
Pikeův služební záznam.
V epizodě je též zmíněna nemocniční loď. S nemocniční lodí jsme se opět setkali již dříve, a to ve finální episodě Nové Generace "All Good Things" (Všechno dobré...). Jednalo se o Pasteur pod velením kapitána Crusherové. Jméno lodi samozřejmě evokuje známého francouzského vědce, mikrobiologa Louise Pasteura. Inspirace však přišla od lodi S.S. Pasteur, pozemského plavidla, které bylo spuštěna na vodu v roce 1939 a pod vlajkami různých států (krom Franice též např. Spojeného království a Řecka) sloužila až do roku 1980. Během své úctyhodné námořní kariéry sloužila nejen jako nemocniční loď, ale též jako vojenská transportní, výletní, a nakonec i jako hotel. Další nemocniční loď byla zmíněna o několik epizod dříve a nesla jméno neméně slavného britského vědce a objevitele penicilinu Alexandra Fleminga.
U.S.S. Pasteur
Oko bystrého fanouška nepochybně rozpoznalo zesilovač vzorce. Tato technologie, umožňující transport ve velmi obtížných podmínkách, se hojně objevovala v seriálech z 24. století. Zde ji poprvé vidíme v akci i o století dříve. Zmíněn je i nástroj jménem spojovač proudu (flux coupler). Nástroj je známý především z epizody Deep Space Nine "Empok Nor", kde jím Garak zabil, jednajíce pod vlivem psychotropní látky, člena ostrahy Amara. Nástroj byl zmíněn i v epizodě Enterprise "E2".
Pak je tu jedno pojítko jak na pilot "Klec", tak na první řadu Discovery, a tím je Pikem zvednuté úsloví z tzv. „fortune cookie“, kterou Lorca v první řadě rozlomil. (Toliko k úklidu na lodi 🙂 )
Ne každá klec je vězením,
ne každá ztráta je navěky.
(Velmi pěkná a decentní narážka pro znalé trekkies.)
Silnou inspiraci klasickým Star Trekem nalezneme i v případě Spockovy kajuty. Vidíme tam známé předměty jako 3D šachy, "zvonkohru", lyru, designově obdobnou židli a dekorativní prvky do barvy Výhně.
Poslední zajímavost se týká legendárního klingonského nápoje. Komandér Reno charakterizuje Klingony mimo jiné jako tvory holdující krvavému vínu. To bylo zmíněno mnohokrát, především v Deep Space Nine, kde si našlo věrné konzumenty i mezi ostatními druhy.
Podívejme se nyní na druhou episodu, nesoucí jméno "New Eden". Samotná planeta, podle níž je episoda pojmenována, se nachází v kvadrantu Beta. Jak víme ze starších sérií, v Beta kvadrantu se mimo jiné rozkládají Klingonská říše a Romulanské hvězdné impérium. Mimo jiné jde také o „ten kvadrant“, jehož existenci seriál Voyager neustále ignoroval 😉
Další narážka je zvukového rázu. Zvonek dveří kapitána Pikea je mírně upravenou verzí zvonku právě na lodi Voyager.
Příběh obyvatel nově objevené planety započal jednou z největších událostí 21. století – třetí světovou válkou. V episodě dokonce zazní hrozivý údaj o 600 milionech mrtvých, jenž známe z filmu První kontakt. V epizodě vidíme i vojáky bojující v této válce, jejich uniformy jsou však odlišné od těch, které jsme viděli v pilotní episodě Nové generace, protože nešlo o vojáky Východní koalice, ale o příslušníky armády Nových spojených národů.
Poručík Owosekun, jež se připojuje k výsadku na planetu, vyrůstala v izolacionistické komunitě, odmítající používání veškerých technologií. Podobnou kolonii jsme měli možnost vidět už v DS9 "Paradise" (Ráj), která si také svůj osud nezvolila dobrovolně. Na planetu, na níž nefungovaly žádné moderní technologie, byla komunita dovedena fanatickou vůdkyní Alixus, která způsobila havárii při průletu jejich lodi kolem planety.
Paradise, nebo-li synonymum slova Eden.
Bohužel je také hodně patrné, jak moc by DS9 potřeboval obdobný remaster jako TNG.
Na asteroidu, jehož vzorek byl na palubu Discovery přenesen už v první episodě, se vyskystují metreonové částice. Tyto částice, s nimiž se setkali kapitán Archer a komandér T'Pol při letu raketoplánem, explodují při kontaktu s temnou hmotou. Metreonové částice v mlhovině též ovlivňují senzory, což umožnilo získání taktické výhody dvěma lodím Enterprise v již zmíněné epizodě "E2". Kovaalané, s nimiž se obě posádky střetly, totiž nejprve pokládaly druhou Enterprise za senzorový odraz. Matreonové částice též použil vědec Mabor Jetrel k vytvoření zbraně hromadného ničení, jež vešla do historie pod názvem metreonová kaskáda. Tato zbraň zahubila veškeré obyvatelstvo talaxianského měsíce Rinax.
Poslední odkaz se též týká nápoje, tentokrát risianského mai-tai, podávaného na planetě Risa – oblíbeném letovisku občanů Federace. Na samotnou planetu jsme se dokonce několikrát podívali, a to v epizodách "The Captain's Holiday" (Kapitánova dovolená), "Let He Who Is Without Sin" (Ten, kdo je bez hříchu) nebo "Two Days And Two Nights" (Dva dny a dvě noci). Star Trek rád pojmenovává mimozemské věci pozemskými ekvivalenty, a nejinak je tomu i v případě koktejlu mai-tai. Nápoj je dítkem 30. let 20. století a původem spadá do Spojených států.
recept:
60 ml karibského rumu
25 ml čerstvé limetkové šťávy
15 ml Curaçaa
15 ml mandlového likéru
3-4 rozdrcené kostky ledu
Dobrou chuť 😉
Diskuse k článku
Caitianku uvidíme též v ST 5 v Paradice City, nejen v TAS.
A jsi si jistý? Ta v ST 5 měla tři prsa, tudíž byla spíše z Coridanu…