Čím víc informací z druhé řady Discovery prosakuje ven, tím jasnější je, o jak velký retcon (RETroactive CONtinuity = zpětná kontinuita) vlastně půjde. Lodě, lidi, události, druhy – na to všechno se najednou nahlíží jinak. Že by se CBS poučila a zjistila, že šlápnout na tolik velkých „bebí“ doopravdy bolí?
1. řada představila autorskou vizi Star Treku – něco, co technicky nezapadá nikam – a marketingové oddělení usoudilo, že nejlepší cestou, jak to všechno představit, bude říct, že jde o klasický Star Trek v klasické linii. Byl to plán, který rozpoutal bouři s jakou CBS jen těžko počítala. V létě byla vyházena většina produkčního týmu, CBS jmenovala nového showrunnera (Alex Kurtzman), a rok po pompézním „podívejte se, jak děláme všechno jinak“ přichází nová politika „podívejte se, jak se snažíme všechno napravit“.
Když necháte ikonickou věc na pokoji, nebo ji použijete plus minus ve stejné podobě, těžko tím něco zkazíte. Ale když ji několika generacím vytrhnete, přetvoříte od základů a mrsknete zpět s tvrzením, že takhle to přece vypadalo vždycky, jenom „tehdy to neuměli tak cool“, jste směšně bláhoví. Takový přístup dokáže přijmout jen někdo.
Jeden příklad za všechny...
Nejde o to, jestli je nová verze pěkná nebo ne, jde o to, že by žádná „nová verze“ neměla existovat.
(myšleno v rámci jednoho univerza)
Nové vedení a změna stylu
2. řada bude tranzitní. Starý tým ještě stihl připravit prvních 7 epizod, nový tým pak třináctidílnou sezónu dokončí. Aktuálně proběhnuvší con v Birminghamu přinesl mnoho nových rozhovorů v nichž se dá najít několik zajímavých střípků. Například Anthony Rapp přišel s informací, že se druhá řada vrátí do známějších startrekových kolejí a notně přidá na optimizmu, vědě a průzkumu vesmíru. První řada se údajně potřebovala „vymanit z temnoty zrcadlového vesmíru rozprostřeného kolem kapitána Lorcy“.
Sonequa Martin-Green dodala, že jsme viděli „odbočku do temnoty“ (zlí jazykové by řekli, že tu už přinesl rok 2013), a že v reálném světě to funguje podobně: „Nejprve musí proběhnout temnota, aby z ní mohlo vzejít světlo.“ Ano, dá se říct, že tak to skutečně často bývá, jakkoli eufemistický pohled to je.
(Jak vám to v souhrnu připadá? Mně osobně jako produkční uvědomění si, že ne všechno se povedlo.)
Klingoni
„nová“ L'Rell
Mary Chieffo se vyjádřila, že „teď už si připadá jako Klingonka“. Souhlasíme.
Oficiální prohlášení, že se si „Klingoni v časech války holí hlavy“ je možná zajímavé, ale ve světle retconového reflektoru neobstojí. Kromě toho se jim v mírových časech evidentně mění tvar lebky, a to včetně lícních kostí a nadočnicových oblouků 😉 Rozhodně si neztěžuji, tohle je krok správným směrem, ale když se podíváme do minulostí (třeba) na změnu Trillů mezi TNG a DS9, zjistíme, že i když Trillové byli před DS9 v jedné jediné epizodě, stejně na Jadzii nejprve vyzkoušeli původní kostým a teprve poté se z praktických důvodů rozhodli pro změnu. A tohle je ten přístup, co mi tak chybí, a teď se naštěstí zdá, že se vrací.
„stará“ Jadzia
Ono to není jen změně designu, mávnutí rukou, a stvoření „show“, jak si mnoho lidí myslí. První řada odignorovala obětavou práci několika generací na ploše padesáti let, a to je to, co doufám, že už se nikdy nebude opakovat. Třeba jsem nemístný optimista, ale současný trend, a pohled na L'Rell výše, mi žíly nepatrným optimizmem skutečně plní. Uvidíme, co nám přinesou další novinky...
Zapojte se do diskuse