Vít Pazlar
Redaktor
Překladatel, spisovatel fan fiction a fanoušek SF obecně – ať už se jedná o knihy, filmy, seriály nebo počítačové hry. A také někdo, kdo si šťastnou shodou okolností nemusel vymýšlet ST pseudonym.
Články autora
Visitor a Wang o DS9, o Orville, o roli Kiry a o kapitánce Janewayové...
Věděli jste, že Nana Visitor (Kira Nerys) vážně stála o roli Karthyn Janewayové? Chtěla sedět na dvou židlích Během natáčení DS9, zrovna když se začalo s natáčením VGR, se doslechla, že Genviève Bujold, co měla hrát kapitána Janewayovou, s rolí skončila po několika dnech natáčení. A zatímco se...Články, kde je autor spoluautorem
Žádné články, kde je spoluautorem
Komentáře autora
- Tak trošku jinak... rád bych se zaposlouchal, ale nemohu, protože "moderátor" podcastu nadužívá svoje oblíbené vycpávkové slovo a tím pádem mi v každé větě mi nadává do volů - to je pak opravdu těžké se zaposlouchat.
Dokonce jsem si namátkově poslechl starší podcasty z této série, protože se mi nechtělo věřit vlastním uším a myslel jsem si, že jde o náhodnou minelu - ale bohužel, je to pravidlo. Možná jeho publiku imponuje, že jim permanentně nadává do volů, ale mně opravdu ne.
— Podcast: Dan Storch a Albert Balatka vášnivě o Akademii HF
- Měl jsem upřímnou snahu si to poslechnout a to navzdory tomu, že to má hodinu a půl a že to nemá ani náznak nějaké indexace na téma, co se kdy řeší.
Ale po zhruba čtvrt hodině jsem byl nucen konstatovat něco ve stylu: "mít svatý Václav tento podcast, nemusel by řešit, kde vzít ročně 120 volů na tribut pro saského krále", protože moje uši se ocitly doslova v ohradě s dobytkem.
Shrnul bych to za sebe nějak takto: obsah je sice důležitý, ale forma též. A tohle se prostě nedá poslouchat, alespoň co se mne týče.
— Podcast: Dan Storch a Albert Balatka vášnivě o Akademii HF
- Co na to říct?
Snad jen klasický citát:
"Goodbye, Jean-Luc. I'm gonna miss you. You had such potential. But then again, all good things must come to an end."
— Všechen původní Star Trek nadobro opouští Netflix
- Připojuji se s chválou, tohle je typ článků, který mne prostě baví.
A jen "bibliofilní" poznámka k přestřelce u O.K.Corralu.
Tato přestřelka je sice asi relativně neznámá českému divákovi, ale český čtenář by ten pojem mohl znát.
Jednak se o ní velmi okrajově mluví v románovém zpracování známé westernové parodie Limonádový Joe od Jiřího Brdečky a myslím, že o ní padne i zmínka i v jeho navazující non-fiction knížce Kolty bez pozlátka (ale zde nejsem si zcela jist, protože kapitolu o Wyattu Earpovi bohužel autor už nestačil dopsat a paradoxně, zatímco knižní verze "limonádníka" je dobře strukturovaná a tím pádem se v ní dobře vyhledává, "kolty" bohužel občas meandrují od tématu k tématu a to zcela bez rejstříku, takže v nich se reference hledají daleko hůře),
tak zcela definitivní popis této přestřelky v češtině i s rozpisem palebné síly účastníků a toho, jak byli rozestavěni, podal Jaroslav Šikl v knize "Legendy o Divokém Západě".
Kniha sice (podle všeho) vyšla poprvé a naposled v roce 1981, ale náklad měl tehdy 117 000 výtisků (ne to není překlep, opsal jsem to z tiráže :-D), takže při troše snahy a dobré vůle ji má zájemce šanci dohonit i po tolika letech.
— Historické události, které známe téměř jen díky Star Treku
- Dívám se na ty návrhy (a na další, co jsem našel na Internetu) a čím dál tím víc ve mně hlodá myšlenka, že zde asi našel částečnou inspiraci i Teodor Rotrekl.
On k tomuto stylu samozřejmě konvergoval už nějakou dobu a teď mám primárně na mysli jeho ilustrace ke knihám od Milana Baumana (ale nejen), ale potom zejména ilustrace k 2061 od A.C.Clarka z roku 1989 (vyšlo 1991, ilustrace jsou signovány '89) které nesou jasné známky toho, že se s tímto stylem musel někde srazit.
Nebo jde o konverzi ve vývoji, ale to se mi nějak nezdá, navíc Rotrekl byl snad jediný z českých SF ilustrátorů, který, byť několikerou drastickou změnou stylu, přežil od 50. let téměř do naší současnosti a který při tom zůstal věren žánru SF (no dobře, do přelomu století ale i tak, skoro 50 let je slušný výkon).
Nic, nějak jsem to potřeboval ze sebe dostat...
— Khanův hněv od Roberta Peaka
- Nojono... ad. Colicos vs. Callis - ze tří (klignonských) králů raději raději žádný Kašpar, ani Melichar, snad tedy jen ten Balta(za)r... ale to by věru byl reimagining těžkého kalibru! :-D
— SNW: Po kom prahneme a koho určitě vidět nechceme
- Ad Counterpart (aka Dva Světy)... jednak jede už druhá sezóna (na HBO) a jednak se touto sezónou definitivně dostává do žánru Sci-Fi, byť takového dost specifického... ale rozhodně Sci-Fi (z té první to jasné nebylo ani náhodou).
— SHOT TREK #7: Tipy na seriály, které stojí za to vidět v 2019, 1. část
- Myslím, že je to velice dobrý počin!
za mne jen pár postřehů:
- raději více kratších videí než méně dlouhých - dokonce bych šel tak daleko, že raději málo krátkých, než hodně těch dlouhých... délka tohoto je na horní hraně snesitelnosti, TBBH. Cokoli, co má nad 30 minut znamená, že to v lepším případě proklikám a v horším ignoruju (jasně, uvědomuju si, že to otevírá možnost, jak mne od toho odehnat, ale stejně... ;-D)
- doufám, že dojde i na nějaké knihy, když už jsme tady... :-)
- není třeba tlačit na pilu z hlediska pravidelnosti - jistě, nějaká rutina je fajn, ale pokud by "nebylo o čem", tak raději žádné video, než mlácení prázdné slámy (je mi jasné, že tohle v dohledné době asi nehrozí, ale stejně...)
- technickou stránku věci si doufám postupně vyladíte... :-D
— Nový originální pořad: SHOT TREK, 1. díl
- Moje první otázka nevyhnutelně směřuje je knize Q&A (Q: Otázky a odpovědi).
Je jasné, že kniha, ve které vystupuje Q, nemůže být smrtelně vážná z principu věci.
Přesto, názory čtenářů na ni jsou různorodé, od takových, které ji považují za "smrtelně vážnou" až po takové, které tvrdí, že se jedná o knihu téměř na hranici parodie, která přesto dokáže pořád zůstat věrná ST kontinuitě.
Jaký je váš současný pohled, jakožto autora a byl takový od začátku, když jste ji začal psát?
(snad jsem to teď nepřepálil se složitostí... :-D)
A u Q&A ještě zůstanu - co jste říkal tomu, jak dopadly vaše postavy, které jste v Q&A přivedl na Enterprise E?
Dále trochu obecněji - které z vašich jak ST, tak non-ST knih máte nejraději?
A konečně - nevyhnutelná otázka, chystáte v dohledné době nějakou další knihu ze světa ST?
— Ptejte se Keitha R.A. DeCandida, autora Q&A a chystaného Jednotného osudu





