Jak zapadá nový film do světa Star Treku?

Čas je jako řeka, která proudí od minulosti k budoucnosti a cestou se dělí do různých odboček, které se obvykle zase spojí s hlavním proudem. A někdy ovšem taky ne.

Ve vzdálené minulosti vznikají tři hlavní časové proudy: náš vesmír, "zrcadlový" vesmír a vesmír Star Treku.

Proud historie ve vesmíru Star Treku je značně bouřlivý zejména ve 20. století, které je častým cílem větších či menších zásahů z budoucnosti. Dva příklady za všechny: zásah doktora McCoye v New Yorku roku 1930 přivodil vítězství hitlerovského Německa v druhé světové válce, se všemi důsledky z toho plynoucími. Ztroskotání časové lodi Aeon v 60. letech 20. století zase zapříčinilo zdržení mezihvězdné kolonizace o desítky let, a teprve zásah kapitána Janewayové v roce 1996 postrčil dějiny zase na správnou kolej. Trvalo však dalších šedesát let, než se řeka času vrátila do původního koryta.

Schéma časových linií
Schéma časových linií, klikněte pro zvětšení v novém okně

K dalšímu klíčovému zásahu do hlavní časové linie došlo v roce 2063, kdy se Borgové pokusili narušit první kontakt Země a Vulkanu (první červená šipka, viz schéma). Naprosté katastrofě zabránil jen zásah kapitána Picarda a jeho posádky. Kontaminaci historie se však nepodařilo zcela napravit a výsledkem byl vznik samostatné časové linie, v níž se odehrává seriál Enterprise.

V časové linii Enterprise zuří konflikt, známý jako časová studená válka. V tomto konfliktu spolu soupeří mocnosti z různých časových údobí a provádějí další a další zásahy do historie (druhá červená šipka). Vše nakonec vyústí v otevřený konflikt, poškozená časová linie je opravena a kolem roku 2154-2155 znovu splývá s hlavním proudem.

Tento hlavní proud, ("linie alfa"), dále pokračuje klasickým Star Trekem (60. léta 23. století), Novou generací (50. a 60. léta 24. století) a navazujícími seriály a filmy.
Nedlouho po dění ve filmu Star Trek: Nemesis dojde k událostem, které vyústí v další zásah do historie (třetí červená šipka, viz schéma). Tento zásah změní dětství kapitána Kirka a zapříčiní odštěpení zcela nové časové linie ("linie beta"). A právě v této alternativní "linii beta" se odehrává nový film Star Trek. Zda se "linie beta" opět někdy spojí s hlavním proudem, to ukáže teprve čas - a další pokračování, která už se chystají!

 


domů  |  nahoru  |   ]